Lublin: Nowy stadion żużlowy w miejscu LKJ? Wszystko na to wskazuje!

Wizualizacja nowego stadionu żużlowego przy ul. Krochmalnej w Lublinie
Wizualizacja nowego stadionu żużlowego przy ul. Krochmalnej w Lublinie

Na terenie obecnego Lubelskiego Klubu Jeździeckiego miasto planuje budowę nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Ma być zadaszony i pomieścić ponad 15 tys. kibiców.

Rozważając opcje budowy stadionu żużlowego, władze miasta od początku analizowały dwa warianty. Lublin brał pod uwagę zakup terenu pod nową lokalizację albo przebudowę stadionu przy Al. Zygmuntowskich. Ta druga możliwość wiązałaby się jednak z koniecznością czasowej adaptacji stadionu Arena Lublin na potrzeby rozgrywek żużlowych w okresie przebudowy obiektu.

Szacunkowa wycena kosztów przystosowania obiektu Arena i później przywrócenia stadionu to kwota ok. 20 mln zł, czasowe przeniesieniu meczów żużlowych na Arenę Lublin wiązałoby się z koniecznością zapewnienia obiektu zastępczego dla potrzeb piłki nożnej. Dlatego poleciłem szeroką analizę pod kątem dostępności innych gruntów miejskich dla lokalizacji nowego stadionu żużlowego. Ostatecznie podjąłem decyzję o zmianie lokalizacji przyszłego stadionu żużlowego na teren miejski w rejonie ul. Krochmalnej – Ciepłej (teren LKJ – przyp. red.)” – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Oznacza to, że mecze drużyny Speed Car Motor Lublin do czasu zakończenia budowy nowego stadionu będą odbywały się dalej na stadionie przy Al. Zygmuntowskich 5. Jak udało nam się ustalić, Uniwersytet Przyrodniczy planuje budowę dużego hipodromu na terenie Felina, który ma być miejscem dla osób związanych z jeździectwem.

LKJ od lat nie płaci za dzierżawę tego terenu. MOSiR, który administruje nie widzi możliwości dalszej współpracy z klubem” – odpowiada miasto na pytanie jednego z mieszkańców na profilu na Facebooku.

IMG 20191119 093250
Lubelski Klub Jeździecki w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Stadion żużlowy w miejscu LKJ

Teren, na którym ma powstać nowy stadion, położony jest w obszarze objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przyjętym uchwałą z dnia 25 października 2018 r. obejmującym ulice: Dworcowa, Krochmalna, 1-go Maja, Al. Zygmuntowskie i Piłsudskiego – gdzie wskazano tereny zieleni parkowej z dopuszczeniem sportu i rekreacji oraz zabudowy usługowej.

Wybudowanie stadionu w nowej lokalizacji wymaga zmiany parametrów zabudowy i zagospodarowania terenu. Uchwałę o przystąpieniu do zmiany planu Rada Miasta przyjęła w styczniu 2019 r. Do chwili obecnej zebrano wnioski do planu, trwa faza projektowa nowego dokumentu” – wyjaśnia Monika Głazik z biura prasowego UM Lublin.

W pierwszym kwartale 2020 r. projekt planu trafi do opiniowania do Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej oraz uzgodnień z instytucjami. Po ich uzyskaniu będzie wyłożony do wglądu publicznego.

Jak będzie wyglądał nowy stadion żużlowy w Lublinie?

Zgodnie z koncepcją nowego stadionu trybuny pomieszczą ponad 15 tys. osób. Projektowany stadion będzie przeznaczony do organizacji imprez sportowych dla dyscyplin motosportu takich jak: żużel, supercross, karting, drifting, Freestyle MotoCross, mini żużel. Dodatkowo, w miarę możliwości, obiekt będzie można wykorzystać do organizacji takich imprez jak koncerty, targi czy pokazy.

80224031 2771735026222351 640039879035584512 n
Tak będzie wyglądał nowy stadion żużlowy w Lublinie | wizualizacje

Projekt zakłada budowę parkingu, budynków pod trybunami związanych z obsługą kibiców: toalety dla kibiców, punkty pierwszej pomocy, punkty gastronomiczne. Powstanie też park maszyn zawierający pomieszczenia służące jako zaplecze dla sportów żużlowych. Na poziomie terenu zaprojektowano 10 wygrodzonych stałym ogrodzeniem zespołów dla kibiców. Taki podział pozwala na wydzielenie 10 sektorów na widowni, które mogą niezależnie funkcjonować.

Boiska obok stadionu

Obok nowego stadionu żużlowego planowana jest budowa kompleksu sportowo-rekreacyjnego z zespołem boisk piłkarskich wraz niezbędną infrastrukturą. Inwestycja jest przeznaczona dla dzieci, młodzieży i dorosłych trenujących sport wyczynowo i lokalnych klubów sportowych. Pozwoli na zabezpieczenie bazy treningowo-meczowej o wysokim standardzie i zmniejszy koszty ich funkcjonowania związane z rozproszeniem bazy treningowej.

Na terenie kompleksu w 2 etapach powstaną: 4 boiska piłkarskie z murawą z trawy naturalnej, 2 boiska piłkarskie z murawą z trawy sztucznej, 1 boisko dla bramkarzy z murawą z trawy sztucznej, budynek magazynowo-socjalny wraz z kawiarnią oraz szatniowy. W sąsiedztwie powstaną alejki spacerowe, place dla wypoczynku, skatepark, siłownia plenerowa oraz place zabaw, a także strefy zieleni urządzonej i parkingu.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Wszystko OK, tylko dlaczego nie zaprojektować trybun na 20 tysięcy kibiców? Przecież tylu jest chętnych zeby oglądać mecze żużla. Przy tej pojemnoTrzeba to rozważyć teraz, zeby nie było za późno.ści jaka jest zakładana część kibiców zostanie na lodzie. tak jak to dzieje się teraz.

  2. A te wizualizacje to naszego stadionu….. czy jakiegoś przykładowego bo otoczenie w ogóle mi nie pasuje do miejsca gdzie znajduje się LKJ.