Dziś, 28 lutego 2025 roku, miał być ostatni dzień funkcjonowania dworca autobusowego przy al. Tysiąclecia w Lublinie. Jednak ku zaskoczeniu mieszkańców i przewoźników, dworzec będzie nadal działał. Ta nieoczekiwana decyzja oznacza, że Lublin przez kolejne miesiące będzie posiadał dwa dworce autobusowe – „stary” przy al. Tysiąclecia oraz nowy Dworzec Lublin przy ul. Dworcowej.
Lublin przez kolejne miesiące z dwoma dworcami
Przypomnijmy, że decyzja o kontynuacji działalności dworca przy al. Tysiąclecia zapadła po objęciu stanowiska prezesa spółki Lubelskie Dworce przez Beatę Mazurek, byłą europosłankę PiS, 1 lutego 2025 roku. Termin zamknięcia dworca był już kilkakrotnie przesuwany, najpierw na koniec stycznia, a następnie na koniec lutego 2025 roku. Obecnie planuje się, że dworzec będzie funkcjonował co najmniej do końca 2025 roku, a być może nawet dłużej.
>>> Szczegóły: Likwidacja „starego” dworca w Lublinie odłożona w czasie. Marszałek milczy, a miasto czeka na oficjalne stanowisko
Sytuacja, w której Lublin posiada dwa działające dworce autobusowe, jest nietypowa i rodzi pytania o efektywność takiego rozwiązania. Warto przypomnieć, że sam marszałek Jarosław Stawiarski, do którego należą Lubelskie Dworce, przekazał znaczące dofinansowanie na budowę nowego Dworca Lublin przy ul. Dworcowej. Ta inwestycja miała pierwotnie zastąpić stary dworzec, a teraz oba obiekty będą funkcjonować równolegle tak jak dotychczas.
„Obecnie z dworca autobusowego przy al. Tysiąclecia kursuje 27 przewoźników krajowych na trasach m.in. do Łęcznej, Lubartowa, Radzynia, Łukowa, Białej Podlaskiej, Siedlec, Puław, Hrubieszowa czy Łodzi oraz 38 przewoźników wykonujących połączenia na Ukrainę” – mówi o bieżącej sytuacji na dworcu PKS przy al. Tysiąclecia Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie.

Miasto nadal bez oficjalnego stanowiska marszałka
„Nie mamy oficjalnego powiadomienia o funkcjonowaniu dworca przy al. Tysiąclecia. Ze swojej strony ukierunkowaliśmy działania w celu sprawnego zakończenia procedury przeniesienia na Dworzec Lublin przewoźnikom, którzy wnioskowali o uzgodnienie zasad korzystania z obiektu – z naszej strony formalności zostały zakończone. Tym samym działania Gminy Lublin i naszej jednostki są konsekwentne i ukierunkowane, zgodnie z ustaleniami, na przyjęcie nowych przewoźników” – mówi Monika Fisz, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie.
Miasto przekonuje przewoźników konkurencyjną stawką za wjazd na dworzec, która dla dworców samorządowych – takich jak nowy dworzec – wynosi maksymalnie 2 zł, zgodnie z ustawowymi regulacjami. Natomiast w przypadku dworców komercyjnych nie obowiązują żadne limity, a opłaty sięgają nawet kilkunastu złotych, a dla komunikacji międzynarodowej mogą przekraczać 25 zł.
Aktualnie Dworzec Lublin obsługuje około 180 tysięcy podróżnych miesięcznie, a 89 przewoźników realizuje 850 kursów dziennie w 80 kierunkach krajowych i międzynarodowych.
Ważny temat? Prześlij newsa!
Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.
Bądź na bieżąco z Lublinem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!
Dodaj opinię