Ważny temat? Prześlij newsa!

Lublin: Maturzyści nadal bez ocen końcowych. Czy matury są zagrożone?

Spotted Lublin

Uczniowie większości lubelskich liceów i techników nie mają nadal wystawionych ocen. Maturzyści zaczynają się obawiać, bo bez świadectw nie będą mogli podejść do egzaminu dojrzałości. By maturzysta mógł przystąpić do egzaminu dojrzałości, musi posiadać świadectwo ukończenia szkoły. Aby tak się stało, muszą być spełnione dwa warunki: musi mieć wystawione oceny ze wszystkich przedmiotów oraz musi […]

Uczniowie większości lubelskich liceów i techników nie mają nadal wystawionych ocen. Maturzyści zaczynają się obawiać, bo bez świadectw nie będą mogli podejść do egzaminu dojrzałości.

By maturzysta mógł przystąpić do egzaminu dojrzałości, musi posiadać świadectwo ukończenia szkoły. Aby tak się stało, muszą być spełnione dwa warunki: musi mieć wystawione oceny ze wszystkich przedmiotów oraz musi odbyć się rada klasyfikacyjna, która musi przyjąć uchwałę o ukończeniu szkoły przez ucznia. W tym przypadku nauczycieli nie da się zastąpić. Tylko i wyłącznie oni mogą wystawić oceny z danego przedmiotu.

Na dzień dzisiejszy tylko w dwóch liceach w Lublinie egzamin maturalny wygląda na niezagrożony. W pozostałych szkołach z powodu strajku nauczycieli nie można wystawić maturzystom ocen końcowych i zwołać rady pedagogicznej. Świadectwa na koniec szkoły maturzyści powinni dostać najpóźniej 26 kwietnia. Matury – zgodnie z planem – mają ruszyć 6 maja.

Większość rad klasyfikacyjnych jest zaplanowanych na dzisiaj. Kolejne rady mają odbyć się bezpośrednio po świętach, czyli 24 i 25 kwietnia. Prawdopodobnie od najbliższego czwartku lub piątku będziemy publikować na naszej stronie informacje dotyczące rad pedagogicznych we wszystkich szkołach na terenie województwa lubelskiego, gdzie maturzyści będą mogli znaleźć informacje o swojej szkole” – mówi Jolanta Misiak, dyrektor Wydziału Pragmatyki Zawodowej i Analiz Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Dużą niewiadomą jest także, kto zasiądzie w komisji egzaminacyjnej w czasie matury ustnej, gdyż część egzaminatorów to strajkujący nauczyciele. – „Póki co nie mamy żadnych informacji dotyczących, żeby tam był jakiś problem. To są pewne niepokoje, które towarzyszą nam od momentu podjęcia strajku przez nauczycieli. To samo dotyczyło poprzednich egzaminów, które udało się przeprowadzić. Dzisiaj ostatni dzień egzaminu ośmioklasisty i też nie mieliśmy jak dotąd żadnych informacji, że coś nie przebiega zgodnie z planem” – wyjaśnia Jolanta Misiak.

Ile aktualnie placówek oświaty z województwa lubelskiego bierze udział w proteście? – „Na dzień 16 kwietnia udział w strajku brało udział 685 szkół. Najwięcej procentowo było szkół gimnazjalnych, bo 54%. Następnie 37% szkół ponadpodstawowych, 32% podstawówek i 15% przedszkoli” – wylicza Misiak.

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
4444
6 lat temu

nie wystwia ocen- nie pełną pracy w sposób należyty. Wyrzucic z roboty i tyle. W prywatnej robocie jakbys powiedzial ze nie zrobisz tego bo nie to bys odrazu stracił. A tu dalej jak w chlewie

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check