Lublin. Kolejne przystanki wyremontowane. Są oświetlone i monitorowane

przystanek autobusowy ztm mpk
Nowe zespoły przystanków dla komunikacji miejskiej i zamiejskiej | fot. Urząd Miasta Lublin

Prawie 11 mln zł urzędnicy wydali na budowę sześciu zespołów przystanków. Powstały na ul. Związkowej, Mickiewicza, Turystycznej oraz obok centrum handlowego Vivo, przy dworcu PKP i na Poczekajce.

Największy zespół przystanków przesiadkowych powstał przy ul. Związkowej. W jego skład weszły cztery lokalizacje rozmieszczone w obrębie skrzyżowania ulic (przystanki Związkowa 01, 02, 03 i 05). Stanęły tam cztery nowe wiaty o długości 5 i 10 m. Do ich oświetlenia wykorzystywane jest zasilanie z paneli fotowoltaicznych, zamontowanych na dachach obiektów. Znalazło się tam również miejsce na 33 stojaki rowerowe, z czego 20 jest pod zadaszeniem. Rowerzyści mogą także skorzystać z punktu naprawy jednośladów.

Z kolei w ramach przebudowy przystanków w rejonie ronda Dmowskiego (Unii Lubelskiej 01 oraz Tarasy Zamkowe 01), na ul. Podzamcze na wysokości pl. Singera powstał nowy przystanek. Zamontowano na nim nową wiatę i wyświetlacz dynamicznej informacji pasażerskiej. Miejsce oczekiwania na środki transportu zbiorowego, wyposażono również w 15 stojaków rowerowych. W ramach zadania przebudowano pierścień ronda Mohyły. Jadąc od al. Unii Lubelskiej powstał dodatkowy lewoskręt w kierunku ul. Ruskiej, a na ulicy Podzamcze pas rowerowy przy zatoce.

Realizacja zadań drogowych miała miejsce również na ul. Turystycznej, w rejonie przystanku kolejowego Lublin-Zadębie. Przebudowano tę ulicę na długości 210 m. W celu wykonania przejścia dla pieszych z azylem poszerzona została jezdnia. Na jej części wymieniona jest konstrukcja oraz sfrezowana i ułożona nowa warstwa ścieralna na całym odcinku. Przystanki Hajdowska 01 i 02 wyposażono w nowe wiaty. W ich rejonie postawiono również 20 stojaków rowerowych, w tym 10 pod zadaszeniem.

Zespoły przystanków przesiadkowych powstały również przy Dworcu Głównym PKP na ul. Kunickiego oraz w rejonie ul. Mickiewicza. Ostatni zespół objął rejon skrzyżowania al. Kraśnickiej i ul. Bohaterów Monte Cassino. W jego skład wchodzą przystanki Poczekajka 01, 02 i 04.

Wszystkie zespoły przystanków przesiadkowych zostały wyposażone w system prowadzenia osób z niepełnosprawnościami. Przy przejściach przez jezdnię obniżono krawężniki do poziomu „zero”, a w obrębie przystanków zastosowano specjalne płyty wskaźnikowe i kierunkowe. Dodatkowo, na przystankach, przy przejściach i na długich ciągach pieszych w odstępach około 50 m zlokalizowano siedziska, które pozwalają odpocząć osobom z ograniczeniami w mobilności.

Nowe wyświetlacze dynamicznej informacji pasażerskiej, które zamontowano na przystankach posiadają ładowarki do zasilania urządzeń mobilnych. Zatoki przystankowe zyskały nowe betonowe nawierzchnie. Ponadto są także oświetlone i wyposażone w monitoring, co wpływa na bezpieczeństwo osób z nich korzystających.

Jeszcze w tym miesiącu rozpoczną się odbiory inwestycji. Termin jej zakończenia upływa 30 września. Koszt zadania to blisko 11 mln zł, z czego 85% stanowią środki europejskie.

przystanek poczekajka 02
Nowe zespoły przystanków dla komunikacji miejskiej i zamiejskiej | fot. Urząd Miasta Lublin
przystanek związkowa 01
Nowe zespoły przystanków dla komunikacji miejskiej i zamiejskiej | fot. Urząd Miasta Lublin
wiata na rowery i hulajnogi
Nowe zespoły przystanków dla komunikacji miejskiej i zamiejskiej | fot. Urząd Miasta Lublin

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.