Lublin: Już wiadomo jaka firma przebuduje al. Racławickie. Ponad 200 drzew do usunięcia

IMG 20180122 102240
Zapadnięta jezdnia na al. Racławickich w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Duża inwestycja drogowa w Lublinie coraz bliżej. Miasto wybrało wykonawcę przebudowy al. Racławickich i ulic Poniatowskiego oraz Lipowej. Inwestycja będzie wiązała się z usunięciem ponad 200 drzew.

To ważny krok w kierunku inwestycji, która ma znacznie poprawić komfort kierowców na jednej z kluczowych arterii w mieście. Już wiadomo, kto zajmie się przebudową al. Racławickich, ul. Lipowej i Poniatowskiego w Lublinie.

Zarząd Dróg i Mostów wybrał najtańszą ofertę złożoną przez konsorcjum Przedsiębiorstwa Robót Drogowych Lubartów i Komunalnego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych w Lublinie. Koszt inwestycji ma zamknąć się w kwocie 103,9 mln zł.

W uzasadnieniu wyboru czytamy, że „wykonawca spełnia wszystkie warunki udziału w postępowaniu, a jego oferta nie podlega odrzuceniu i jest najkorzystniejsza pod względem przyjętych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia kryteriów oceny ofert”.

Co się zmieni na al. Racławickich, ul. Lipowej i Poniatowskiego?

Pierwszy etap prac przewiduje przebudowę jezdni al. Racławickich z dostosowaniem do koncepcji buspasa. Rozwiązanie zakłada drogę jednojezdniową, o czterech pasach ruchu z wydzieleniem na skrajnych pasach buspasów i zastosowaniem elementów uspokojenia ruchu m.in. w formie zawężonych pasów oraz wydzielenia azyli dla pieszych. Wzdłuż al. Racławickich zostały zaprojektowane obustronne dwukierunkowe ścieżki rowerowe oraz ciągi piesze.

W ciągu ul. Poniatowskiego projektuje się przebudowę istniejącego układu jednojezdniowego dwupasowego do drogi o przekroju jednojezdniowym z czterema pasami ruchu z zastosowaniem elementów uspokojenia ruchu m.in. w formie zawężonych pasów oraz wydzielenia azyli dla pieszych. Zakładana jest też budowa wydzielonej, dwukierunkowej ścieżki rowerowej na odcinku ul. Poniatowskiego po stronie wschodniej z odcinkami jednokierunkowymi (na włączeniach do jezdni).

Na wlocie ul. Poniatowskiego do węzła z DK 82 zaprojektowano dodatkowo krótkie pasy włączeń i wyłączeń. Po zachodniej stronie ul. Poniatowskiego pomiędzy al. Racławickimi a ul. Popiełuszki została zaprojektowana dodatkowa jezdnia służąca obsłudze terenów przyległych wraz z chodnikiem oddzielonym od jezdni pasem zieleni. Przebudowywane skrzyżowania w większości rozbudowano o dodatkowe pasy dla relacji lewoskrętnej. Dodatkowo wykorzystując buspasy wydzielono na nich także relacje prawoskrętne.

Na ul. Lipowej planowane jest pozostawienie czterech pasów ruchu, ale też wydzielenie buspasów i zastosowanie elementów uspokojenia ruchu m. in. w formie zawężonych pasów i wydzielenia azyli dla pieszych. Przebudowywane skrzyżowania zostanie rozbudowane o dodatkowe pasy dla relacji lewoskrętnej. Tu także na buspasach wydzielone zostaną także relacje prawoskrętne.

Ponad 200 drzew do usunięcia

Aktualnie na al. Racławickich znajduje się 396 drzew, ul. Poniatowskiego 173 drzewa, a na ul. Lipowej 69 drzew. Do przesadzenia planowane jest 37 drzew na al. Racławickich i 46 drzew na ul. Poniatowskiego. Natomiast usuniętych zostanie 26 drzew (spośród pierwotnie planowanych 88) na Al. Racławickich i 73 drzewa (spośród 109 planowanych do wycięcia) na ul. Poniatowskiego. Na ul. Lipowej do przesadzenia zostanie 19 drzew, a do usunięcia 11 (spośród planowanych 29).

Część drzew przeznaczonych do usunięcia była kilkanaście lat temu posadzona w pasach drogowych niezgodnie z przepisami – dziś kolidują z podziemnym uzbrojeniem technicznym, z zaprojektowaną ścieżką rowerową czy przebudową zatok w kształcie, który nakładają na Miasto przepisy prawa” – wyjaśniają urzędnicy.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.