Lublin dostanie 35 mln zł dofinansowania na budowę nowych ulic

Układanie nowego asfaltu na drodze
Świeżo ułożony czarny asfalt bitumiczny | fot. shutterstock

35 mln złotych otrzyma Gmina Lublin w ramach rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Dofinansowanie przyznano dwóm wnioskom, dotyczących budowy nowych dróg w dzielnicach Sławin i Szerokie oraz na osiedlach mieszkaniowych.

Pieniądze dla Lublina z Programu Inwestycji Strategicznych

Właśnie poznaliśmy wyniki naboru w pierwszej edycji Programu Inwestycji Strategicznych – Polski Ład dla Samorządów. Gmina Lublin otrzyma wsparcie w kwocie 35 mln złotych na realizację dwóch wniosków.

Ulica Bliska i Skowronowa

W ramach pierwszej planowanej inwestycji nastąpi budowa dróg ul. Bliskiej i Skowronkowej o łącznej długości około 3,5 km. Inwestycja zakłada także budowę i przebudowę m.in. dojazdów, miejsc postojowych, chodników, oświetlenia, kanalizacji deszczowej oraz sieci energetycznej i teletechnicznej.

Ulica Bliska stanowić będzie połączenie drogowe głównych ulic wylotowych w zachodniej części miasta czyli ul. Nałęczowskiej i ul. Wojciechowskiej. Natomiast ul. Skowronkowa poprawi poziom skomunikowania obsługiwanego przez nią rejonu miasta z głównymi ciągami komunikacyjnymi Lublina w części północo-zachodniej.

Wartość całkowita projektu to 31,6 mln zł.

Ulice: Wapowskiego, Oczki, Brata Alberta i ul. Kuncewiczowej

Z kolei wniosek z ograniczeniem kwotowym do 5 mln zł zakłada budowę dróg gminnych w rejonie trzech dzielnic Lublina: Czechów Południowy, Wrotków i Dziesiąta. Zakres inwestycji dotyczy budowy ulic: Wapowskiego, Oczki, Brata Alberta wraz z ul. Kuncewiczowej oraz drogi pomiędzy ul. Milenijną a ul. Szeligowskiego.

Budowa ul. Wapowskiego będzie miała znaczący efekt w postaci utworzenia ostatniego brakującego elementu połączenia komunikacyjnego starego i nowych osiedli mieszkaniowych w dzielnicy Wrotków.

Z kolei ulice Oczki, Brata Alberta i Kuncewiczowej zapewnią możliwość rozbudowy w kierunku wschodnim osiedli mieszkaniowych dzielnicy Dziesiąta.

Natomiast budowa nowej drogi łączącej jedną z głównych ulic dzielnicy Czechów Południowy – ul. Szeligowskiego z obsługującą duże osiedle bloków wielorodzinnych ul. Milenijną, znacząco poprawi dostępność komunikacyjną osiedla.

„Nowa droga będzie stanowiła przedłużenie ul. Gębali prowadzącej bezpośrednio w rejon głównych lubelskich szpitali i budynków uczelni medycznej” – mówi Katarzyna Duma, rzeczniczka prasowa prezydenta Lublina.

Wartość całkowita projektu to 5,3 mln zł.

Trzeci wniosek bez pieniędzy

Miasto złożyło łącznie trzy wnioski o dofinansowanie. Jeden nie otrzymał wsparcia w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Wniosek bez kwotowego ograniczenia, o wartości 110 mln zł, dotyczył projektu budowy strategicznych dla obsługi transportu w mieście dróg – przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca ’80 oraz ul. Węglarza.

„Wnioskowana kwota dofinansowania, o którą starało się Miasto to 104,5 mln zł. Z uwagi na to, że projekt ma znaczenie priorytetowe dla Lublina i województwa, miasto planuje zgłaszać to zadanie do kolejnych edycji Programu” – wyjaśnia Duma.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.