Lublin chce spłacić zadłużenie. Miasto wyemituje w tym roku obligacje na ćwierć miliarda złotych

Portal Lublin-Wilno na Placu Litewskim
Portal Lublin-Wilno na Placu Litewskim | fot. Dominik Wąsik

Lublin szykuje się do emisji obligacji na łączną kwotę 250 milionów złotych. Pieniądze pozyskane w ten sposób zostaną przeznaczone na spłatę kredytów i pożyczek. Zadłużenie miasta wynosi aktualnie 1,9 mld zł.

Obligacje na 250 mln złotych

Miasto Lublin po raz kolejny ma zamiar przeprowadzić emisję obligacji komunalnych. Tym razem łączna wartość wyemitowanych obligacji ma wynieść 250 mln zł. Obligacje zostaną wyemitowane w dwóch seriach: seria A23 – 100 tys. sztuk obligacji o łącznej wartości 100 mln zł oraz seria B23 – 150 tys. sztuk obligacji o łącznej wartości 150 tys. zł.

Emisja obligacji komunalnych była zaplanowana w tegorocznej uchwale budżetowej i ma częściowo sfinansować planowany deficyt budżetowy oraz spłatę wcześniejszych zobowiązań. Będzie przeprowadzona w oparciu o uchwałę Rady Miasta Lublin oraz postępowanie przetargowe – mówi Joanna Stryczewska z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Miasto obecnie poszukuje organizatora emisji, którego zadaniem będzie przygotowanie, przeprowadzenie i obsługa emisji obligacji komunalnych Gminy Lublin. Na oferty zainteresowanych firm urzędnicy czekają do końca marca.

Rekordowy dług Lublina

Obecne zadłużenie Lublina wynosi ponad 1,9 mld zł, zaś prognozowane na koniec 2023 roku – ponad 2,1 mld zł. Koszt obsługi zadłużenia, czyli odsetek i prowizji od kredytów i obligacji, wyniesie 169 320 000 zł (5,94 proc. wszystkich przyszłorocznych wydatków miasta), co w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniesie ponad 500 zł.

Sytuacja finansowa miasta jest stabilna, spełnia wymogi i parametry wpisane w regułę wydatkową ustawy o finansach publicznych, o czym świadczą corocznie wydawane pozytywne opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej – przekonuje Joanna Stryczewska.

Miasto wylicza, że ciągu ostatniej dekady (2011-2021) majątek miasta wzrósł do 6,5 mld zł, z kolei dług Lublina wzrósł o ponad 1 mld zł. Urzędnicy twierdzą, że każda pożyczona złotówka tworzy majątek miasta o wartości prawie 3 zł.

Tegoroczny plan zakłada spłatę rat kapitałowych kredytów i pożyczek oraz wykup papierów wartościowych na kwotę 102 mln zł. Obecnie najstarszym kredytem spłacanym przez miasto jest zaciągnięta w 2010 roku pierwsza transza kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.