Lublin: Ruszyło głosowanie na projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego

budżet obywatelski Lublin
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

W Lublinie rozpoczęło się głosowanie na propozycje zgłoszone do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego. Każdy mieszkaniec Lublina może wybrać 1 mały projekt i jeden duży.

 

To czwarta edycja budżetu obywatelskiego w Lublinie. Mieszkańcy zgłosili do niej 158 projektów, dla realizacji których potrzebne byłoby ponad 77 mln zł. Po ocenie formalnej urzędnicy uznali, że możliwych do realizacji jest 126 projektów i one zostaną poddane pod głosowanie.

 

Większość zgłoszonych projektów dotyczy inwestycji w poprawę infrastruktury – remontów dróg, chodników, placów, skwerów, budowy miejsc parkingowych, ale też instalacji oświetlenia ulicznego, budowy stacji rowerowych, placów zabaw i siłowni na świeżym powietrzu. Wiele zgłoszeń to programy organizowania różnych zajęć sportowych dla dzieci i dorosłych.

 

Kwota 15 mln zł zostanie podzielona w następujący sposób: 9 mln zł na projekty małe i 6 mln zł na projekty duże. Zmianie ulegną też wartości projektów: małe będą mieściły się w kwocie 25 tys. – 300 tys. zł, a duże 300 tys. – 1,2 mln zł.

 

Nowością jest zagwarantowana kwota 150 tys. zł na każdą z dzielnic. Pieniądze zostaną przeznaczone na jeden projekt inwestycyjny w przypadku, gdy nie uzyska odpowiedniego poparcia w głosowaniu.

 

Głosowanie

Głosować będzie można przez internet, albo w ustalonych miejscach, gdzie trzeba będzie przyjść osobiście. Na projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego głosować będą mogli wszyscy mieszkańcy Lublina, niezależnie od tego ile mają lat. Nawet niemowlę.

 

– Osoby niepełnoletnie będą głosowały oraz składały projekty za zgodą opiekuna czy rodzica – informuje Piotr Choroś, dyrektor biura Partycypacji Społecznej. Wcześniej, aby zagłosować trzeba było mieć skończone 16 lat.

 

Papierowe głosy będzie można oddawać w 20 miejscach, w samorządowych biurach obsługi mieszkańców i filiach biblioteki miejskiej. Jako dodatkowy, mobilny punkt do głosowania posłuży zabytkowy autobus komunikacji miejskiej „Gutek”. Głosowanie potrwa do 10 października.

 

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.