Lubelskie: Zburzą stare dworce i zbudują nowe. Sprawdź, gdzie powstaną

dworzec pkp kraśnik
Zdjęcie ilustracyjne

W Świdniku, Kraśniku, Sadurkach i Kanie zbudowane zostaną nowoczesne, energooszczędne i przyjazne dla niepełnosprawnych dworce kolejowe. Mają być gotowe do wiosny 2020 roku.

Na początku lutego Polskie Koleje Państwowe podpisały umowy budowę nowych obiektów w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych. Z nowych dworców skorzystają pasażerowie z 20 miejscowości położonych w 8 województwach, z czego cztery lokalizacje mieszczą się w naszym województwie.

W naszym regionie nowe dworce powstaną w Świdniku (Świdnik Miasto), Kraśniku, Sadurkach i miejscowości Kanie. Będą to dworce typu IDS-B, czyli z zamkniętą (wydzieloną) poczekalnią wyposażoną w klimatyzację. Znajdą się tu też kasy biletowe oraz wydzielone przestrzenie przeznaczone dla punktów handlowo-usługowych.

Budynki będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo, a także będą wykorzystywały ekologiczne rozwiązania takie jak panele fotowoltaiczne, oświetlenie LED czy odzysk wody deszczowej do spłukiwania toalet. Przy każdym dworcu będzie parking dla rowerów.

W Świdniku i Kraśniku stare dworce zostaną zburzone, a w ich miejscu powstaną nowe budynki. Natomiast w Kanie i Sadurkach nowe dworce powstaną obok starych, dla których PKP ma inne przeznaczenie.

Koniec budowy w przyszłym roku

Zaprojektowaniem i wykonaniem dworców zajmie się konsorcjum utworzone przez spółki Helifactor oraz MERX. Ich oferta była najtańsza – opiewała na kwotę blisko 89 mln zł.

Zgodnie z umową prace projektowa mają być zakończone w przeciągu 37 tygodni, a na budowę będą mieli 70 tygodni. Oznacza to, że nowe dworce powinny powstać wiosną przyszłego roku.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.