Lubelskie: Wypuszczono kilkaset zajęcy. Chcą odbudować ich populację

4
Chcą odbudować populację zajęcy | fot. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

W poniedziałek rozpoczęła się akcja wsiedlania blisko 300 zajęcy do środowiska naturalnego w naszym regionie. Tym sposobem chcą odbudować ich populację w Lubelszczyźnie.

Od 2009 roku Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego realizuje program „odbudowy populacji zwierzyny drobnej w województwie lubelskim”, którego celem jest zapobieżenie obniżającemu się pogłowiu zajęcy. W projekt zaangażowani są myśliwi z poszczególnych kół łowieckich oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Zakupione jesienią zające zimują i adaptują się do środowiska naturalnego w specjalnie pobudowanych wolierach, a następnie w styczniu, tuż przed parkotami (okresem godowym) wypuszczane są na wolność. W sezonie 2018/2019 do 7 wolier trafiło 280 zajęcy. Od początku wdrażania „Programu” w Lubelskiem przybyło ponad 2200 szaraków.

„Od kilku lat obserwujemy pozytywne skutki introdukcji zajęcy. W obwodach łowieckich wdrażających nasz projekt nastąpił ponad czterokrotny wzrost pogłowia szaraków. Naszym obowiązkiem jest zachowanie równowagi w środowisku naturalnym” – mówi Sebastian Trojak, członek Zarządu Województwa Lubelskiego.

1
8
3

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Tak to ma sens!!
    Najpierw wystrzelali te dzikie, a teraz kupują z hodowli…
    No ale racja do czego będą strzelać jak się dziki ”skończą” ?