Lubelskie: Terytorialsi pomagają innym służbom w walce z koronawirusem

WOT wsparcie kombatantów 2

Na pomoc żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej mogą liczyć weterani, którzy są szczególnie narażeni na zakażenie koronawirusem. Nie powinni więc wychodzić z domów, nawet do sklepu po zakupy.

Dowódca 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Tadeusz Nastarowicz jest w stałym kontakcie z wojewodą lubelskim, władzami samorządowymi oraz innymi służbami ratowniczymi naszego regionu. Brygada jest gotowa do m.in. udostępnienia swojego sprzętu specjalistycznego dla poszczególnych służb.

Terytorialsi pozostają w stałej gotowości do zaangażowania swoich sił w opanowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Na obecną chwilę zaangażowanych jest około 150 żołnierzy 2 LBOT, a reszta stanu brygady pozostaje w 12-godzinnej lub 6-godzinnej gotowości oczekując na przydział zadań.

Wsparcie straży granicznej

W niedzielę żołnierze z batalionów z Chełma, Zamościa oraz Białej Podlaskiej włączyli się do wspólnych działań z funkcjonariuszami Straży Granicznej na punktach kontrolnych na granicy państwa. Blisko 70 żołnierzy zostało skierowanych do placówek w miejscowościach: Bohukały, Janów Podlaski, Zbereże, Wola Uhruska, Kryłów oraz Chłopiatyn.

Współpraca z policją

W niedzielę 15 marca żołnierze 21 batalionu lekkiej piechoty z Lublina rozpoczęli współpracę z policją. Ich zadania polegają na patrolowaniu punktów kwarantanny. Obecnie działają trzy zespoły na trzech kierunkach: Lublin, Bełżyce i Janów Lubelski.

Wsparcie służby lotniskowej

W gotowości do pomocy na lotnisku w Świdniku cały czas pozostają żołnierze 24 batalionu lekkiej piechoty z Chełma. W grupie tej znajdują się osoby z uprawnieniami Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP) oraz ratownicy medyczni, którzy w miarę zapotrzebowania będą wspierać służbę lotniskową.

Pierwsza grupa żołnierzy została skierowana na lotnisko w sobotę, 14 marca, gdzie wykonywano pomiar temperatury oraz gromadzono i segregowano karty lokalizacyjne pasażerów przylatujących do Polski. Aktualnie żołnierze pozostają w dyspozycji na wypadek obsługi lotów czarterowych.

Wsparcie kombatantów

Terytorialsi objęli opieką już blisko 40 kombatantów Armii Krajowej oraz innych organizacji niepodległościowych z terenu województwa lubelskiego. Żołnierze telefonicznie monitorują ich sytuację, a w razie potrzeby pomagają w zaspokajaniu codziennych potrzeb, takich jak zakupy, czy transport.

Dostarczanie żywności

Żołnierze ze wszystkich batalionów 2 LBOT są w gotowości lub już dostarczają żywność i najpotrzebniejsze artykuły dla osób starszych, samotnych oraz objętych kwarantanną, a także dla rodzin personelu medycznego, który na co dzień jest na pierwszej linii walki z wirusem.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.