Lubelskie: Ponad pół miliarda złotych trafiło do rodzin objętych programem „Rodzina 500+”

Wojewoda lubelski profesor Przemysław Czarnek oraz wicewojewoda Robert Gmitruczuk podsumowali dotychczasową realizację programu Rodzina 500+ na terenie województwa lubelskiego.

Dzięki środkom z programu rządowego „Rodzina 500+” wielu rodzinom żyje się zdecydowanie lepiej i łatwiej. Efektem wdrożenia programu jest m.in. większa liczba wyjazdów dzieci na letni wypoczynek, a także większy komfort w przygotowaniu do rozpoczęcia nowego roku szkolnego – informuje Czarnek.

W ocenie wojewody realizowany program przyczynia się do ograniczenia skali ubóstwa wielodzietnych rodzin w regionie i całej Polsce. Wojewoda wyraził również nadzieję, że cel pierwszy programu, jakim jest zwiększenie dzietności w Polsce, będzie można zaobserwować w niedługiej perspektywie czasowej.

Na dzień 1 lipca 2016 r. w województwie lubelskim programem „Rodzina 500+” objętych zostało 230 156 dzieci z 137 918 rodzin. W okresie czterech miesięcy działania rządowego programu „Rodzina 500+” na Lubelszczyźnie złożono 160 922 wniosków.

Według stanu na dzień 31 lipca wszystkie gminy naszego województwa wydają na bieżąco decyzje administracyjne w sprawach o świadczenie wychowawcze. Liczba wydanych decyzji w sprawie świadczeń wychowawczych wyniosła 149 269, w tym 4 660 decyzji odmownych (93% realizacji złożonych wniosków).

Od początku działania programu

W okresie od 1 kwietnia do 26 sierpnia 2016 r. Lubelski Urząd Wojewódzki przekazał na wypłatę świadczeń wychowawczych – 581.611.889 zł. Wydatki poniesione przez gminy na świadczenie wychowawcze wyniosły 455 074 402 złotych.

Efekty wprowadzenia w życie rządowego programu są w sposób szczególny zauważalne i odczuwalne w trwającym aktualnie okresie przygotowań do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Głównie w ostatnich tygodniach wakacji można dostrzec wyraźną zmianę w sytuacji materialnej rodzin w stosunku do lat poprzednich.

Pani Marzena Józwiak  – mama siedmiorga dzieci – stwierdza jednoznacznie, że wrzesień był zawsze najgorszym miesiącem dla jej rodziny. Działo się tak ze względu na rozpoczynający się nowy rok szkolny i wiążący się z nim zakup wyprawek szkolnych. Jako beneficjentka programu „Rodzina 500+” nie musi się o to w ogóle martwić, bo środki wystarczają na wszystkie potrzebne podręczniki i przybory szkole, a nawet pozwalają na spełnianie marzeń jej dzieci o wyjazdach, na które bez pomocy płynącej z programu nie mogliby sobie finansowo pozwolić.

Łączna liczba dzieci, które nie ukończyły pełnoletności i jednocześnie uczęszczają do szkół w województwie lubelskim to 298 328. Według danych CBOS w ubiegłym roku średni koszt wyprawki szkolnej dla jednego dziecka wyniósł 695 zł, gdzie w rodzinach z jednym dzieckiem wydatki osiągały kwotę 721 zł, zaś z co najmniej trojgiem dzieci nawet 1801 zł.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.