Lubelskie obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

ppw4 e1406714829543

1 sierpnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego oraz „Akcji Burza” na Lubelszczyźnie. W Lublinie odbędą się oficjalne obchody 70. rocznicy wydarzeń. 

Powstanie Warszawskie było kulminacją Akcji „Burza”, wojskowo-politycznego planu Armii Krajowej, którego celem było odzyskanie niepodległości przez Polskę. Powstanie trwało 63 dni – od 1 sierpnia do 2 października 1944 r. Do historii przeszło niezwykłe bohaterstwo żołnierzy Powstania, ich bezgraniczne poświęcenia dla Ojczyzny, olbrzymie cierpienia i mordy bezbronnych cywilnych mieszkańców Warszawy, odwetowe, barbarzyńskie niszczenie miasta przez wojska niemieckie, z udziałem formacji kolaboranckich wsławionych szczególnym okrucieństwem. 

W tym roku wspominamy jednocześnie Akcję „Burza” na Lubelszczyźnie, w 70. rocznice tych wydarzeń. Działania zbrojne Akcji „Burza” miały miejsce w Lublinie, w dniach 22-24 lipca 1944 r. Po ustąpieniu sił niemieckich ujawnili się działający dotychczas w podziemiu: wojewoda lubelski Władysław Cholewa, zastępca prezydenta Lublina Marian Chojnowski, który pod nieobecność prezydenta Romana Ślaskiego objął urząd prezydenta Lublina oraz przedstawiciele innych struktur administracyjnych Polskiego Państwa Podziemnego. Po kilku dniach ich jawnej działalności instalujące się władze komunistyczne, przy wsparciu sowieckim, zlikwidowały próby odradzania niepodległej, polskiej państwowości, rozpoczęły prześladowania, aresztowania, zsyłki i mordy na żołnierzach Polskiego Państwa Podziemnego.

Obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz Akcji „Burza” na Lubelszczyźnie organizuje lubelski Zarząd Okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK we współpracy z Wojewodą Lubelskim, Marszałkiem Województwa Lubelskiego oraz koordynującym uroczystość Prezydentem Miasta Lublin, 

Przebieg obchodów, 1 sierpnia (piątek) 2014 r.:

godz. 16.50 – zbiórka uczestników na Placu Litewskim przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza,

godz. 17.00

– dźwięk syren,
– podniesienie flagi Rzeczypospolitej Polskiej na maszt,
– wystąpienia okolicznościowe,
– apel pamięci,
– salwa honorowa,
– złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy na płycie Pomnika Nieznanego Żołnierza,

godz. 18.00 
– msza św. w intencji Powstańców Warszawskich oraz uczestników Akcji „Burza” na Lubelszczyźnie w kościele cywilno-wojskowym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP przy al. Racławickich 20 w Lublinie.

fot. warszawista.blogspot.com

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.