Lubelskie: Nadciągają gwałtowne burze z bardzo silnym wiatrem i intensywnym deszczem

nature 2247256 1280
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

IMGW ostrzega przed niebezpiecznymi burzami, które dzisiaj mogą przejść przez nasz region. Największym zagrożeniem jest porywisty wiatr oraz intensywny deszczy, który lokalnie może doprowadzić do podtopień.

Poniedziałkowe popołudnie i wieczór upłynie po znakiem intensywnych opadów deszczu powodujących podtopienia, gwałtownych burz oraz – miejscami – burz z gradem – alarmują synoptycy IMGW.

W poniedziałek na południowym wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami wzrastające do dużego. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami.

Miejscami przelotne opady deszczu oraz – głównie na południu, wschodzie i w centrum kraju – burze, najsilniejsze na obszarze od Małopolski, przez północno-zachodnie Podkarpacie i Kielecczyznę, po południowo-wschodnie Mazowsze i Lubelszczyznę.

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenie drugiego stopnia (skala trzystopniowa) przed burzami z opadami gradu na terenie całego województwa lubelskiego. Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 14.00 do wtorkowego poranka do godz. 6.00.

Według prognoz na terenie województwa lubelskiego, ma spaść około 30-50 litrów deszczu na metr kwadratowy. Wiatr może osiągnąć prędkość do 100 kilometrów na godzinę. Temperatura w dzień maksymalnie do 29 st. C.

Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu do 30 mm, lokalnie do 50 mm, oraz porywami wiatru do 100 km/h. Miejscami grad. W nocy prognozowane są także intensywne opady deszczu” – prognozuje Kamil Walczak z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

outlook 20190812
Prognozowane burze na dzień 12.08.2019 | źródło: Polscy Łowcy Burz

Gdzie jest burza? Radar burz [12.08.2019]

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.