Lubelskie Dni Kultury Studenckiej 2023 w zmienionej formie. Jedna impreza zamiast czterech?

Lubelskie Dni Kultury Studenckiej 2023 jako jedna wspólna impreza wszystkich uczelni
Lubelskie Dni Kultury Studenckiej 2023 jako jedna wspólna impreza wszystkich uczelni | fot. Adobe Stock

Zamiast kilku imprez studenckich w różnych częściach miasta, jedna wspólna – Lublinalia 2023. Trwają ustalenia dotyczące organizacji tegorocznych Lubelskich Dni Kultury Studenckiej. Samorządy Studenckie twierdzą, że za organizacją wspólnej imprezy przemawiają czynniki ekonomiczne.

Lubelskie Dni Kultury Studenckiej 2023 jako jedna impreza

Imprezy studenckie organizowane w ramach Lubelskich Dni Kultury Studenckiej nie miały szczęścia w ostatnich latach. Najpierw pandemia i obostrzenia (2020-2021), później wojna na Ukrainie (2022). W ubiegłym roku odbyły się tylko KULturalia, lecz w zmienionej formule – wstęp na koncerty był biletowany, a cały dochód trafił na pomoc Ukrainie.

Powiązane:

W tym roku Lubelskie Dni Kultury Studenckiej odbędą się, lecz w nowej formie. Uczelnie zrzeszone w Związku Uczelni Lubelskich (Politechnika Lubelska, UMCS, Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Medyczny) planują w maju zorganizować jedno wspólne wydarzenie, a nie tak jak to miało miejsce jeszcze w 2019 r. cztery odrębne: Juwenalia, Kozienalia, Medykalia i Feliniada.

Lublinalia, bo tak ma nazywać się impreza, wpiszą się swoim charakterem w działania Lublina jako Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Na ten moment Samorządy Studenckie prowadzą rozmowy z Ratuszem. Jeszcze nie wiadomo, w którym miejscu odbędzie się impreza, jak długo potrwa i jacy artyści przyjadą do Lublina. Pierwsze szczegóły poznamy w najbliższych tygodniach.

Zwróciliśmy się do Związku Uczelni Lubelskich o zabranie głosu w sprawie planowanego pomysłu organizacji wspólnej imprezy w ramach Lubelskich Dni Kultury Studenckiej 2023. Związek Uczelni Lubelskich oznajmił, iż nie jest organizatorem LDKS. O komentarz poprosiliśmy Samorządy Studenckie lubelskich uczelni. Stanowiska poszczególnych uczelni zamieszczamy poniżej.

Politechnika Lubelska – Juwenalia 2023

„Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego Politechniki Lubelskiej popiera ideę organizacji przez Związek Uczelni Lubelskich oraz miasto Lublin »Lubelskich Dni Kultury Studenckiej Lublinalia 2023« w ramach których na terenie miasta mają odbyć się koncerty. W przedmiocie współpracy deklarujemy pełne wsparcie w zakresie doboru artystów, logistyki czy promocji wydarzenia, które powinno być zwieńczeniem imprez organizowanych na poszczególnych uczelniach.

Chcemy kontynuować wieloletnią tradycję organizacji koncertów plenerowych na terenach zielonych Politechniki Lubelskiej. Tegoroczna edycja Juwenaliów jest niezwykle istotna, gdyż może wpisać się w obchody 70-lecia naszej Alma Mater, jak również doskonale wpisuje się cykl imprez odbywających się w ramach „Europejskiej Stolicy Młodzieży”. Pragniemy nadmienić, że dysponujemy niezbędnymi zasobami organizacyjnymi, aby zorganizować w/w wydarzenie samodzielnie.

Lublin z wieloma uczelniami wyższymi słynął z faktu, że do tej pory przez cały maj odbywały się imprezy studenckie organizowane przez poszczególne Samorządy Studenckie. Po tak długiej przerwie spowodowanej pandemią oraz wojną na Ukrainie studenci oczekują powrotu do wieloletniej tradycji cyklu różnorodnych wydarzeń kulturalnych, co w żaden sposób nie koliduje z inicjatywą miasta Lublin.

Jesteśmy przekonani, że organizowana przez nas impreza spotka się finalnie z akceptacją zarówno ze strony władz miasta Lublina, jak i władz naszej Alma Mater, ponadto poszczególne Samorządy Studenckie innych Uczelni rozumieją nasze stanowisko”.

UMCS – Kozienalia 2023

„Jako Zarząd Uczelniany Samorządu Studentów UMCS od początku roku akademickiego rozważaliśmy połączenie sił z innymi Uczelniami z Lublina w celu zorganizowania wspólnych Lubelskich Dni Kultury Studenckiej. Przy obecnych warunkach ekonomicznych, organizacja tak wielu odrębnych imprez, z zachowaniem tej samej jakości organizacyjnej, jest aktualnie niemożliwa dla wielu Samorządów Studenckich.

Pomysł Związku Uczelni Lubelskich o wspólnej imprezie uczelni zrzeszonych w ZUL-u daje możliwość zintegrowania studentów i studentek z całego Lublina, wzmocnienia oraz ujednolicenia sił organizacyjnych, a przede wszystkim utworzenia ogromnego wydarzenia, które zaprezentuje jakościowo jak najwyższy poziom artystyczny i rozrywkowy. Mamy nadzieję, iż sprawi to, że atmosfera eventu będzie towarzyszyła jego uczestnikom przez długi czas.

Współpraca tak wielu Uczelni umożliwia zaproszenie wykonawców, których utwory przewijają się obecnie na czołowych listach przebojów i są chętnie słuchane przez naszych studentów oraz studentki. Inicjatywa wspólnej imprezy wciąż jest w fazie planowania, dlatego też więcej konkretnych informacji na jej temat ogłosimy w odpowiednim czasie.

Mając na uwadze tradycje poszczególnych uniwersytetów, podtrzymujemy nasze stanowisko o zachowaniu odrębnych i unikalnych elementów, będących m.in. wydarzeniami towarzyszącymi, które od lat kojarzą się z konkretnymi lubelskimi uczelniami oraz pozostawieniu ich na terenach poszczególnych uczelni. Poza znanymi dotąd imprezami myślimy także nad nowymi inicjatywami, aby maj stał się jeszcze bardziej studenckim miesiącem oraz by społeczność akademicka mogła uczestniczyć w wielu studenckich eventach, przeżywać czas koncertowy we wspólnej radości, z zachowaniem atmosfery, jaką tylko nasi studenci i studentki potrafią stworzyć”.

Uniwersytet Przyrodniczy – Feliniada 2023

„Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie pozytywnie podchodzi do pomysłu zorganizowania w tym roku Lubelskich Dni Kultury Studenckiej, wspólnie z resztą uczelni zrzeszonych w Związku Uczelni Lubelskich. Jest to wyraz realnej współpracy między tymi uniwersytetami a przede wszystkim Samorządami Studenckimi.

Czynniki ekonomiczne negatywnie wpływają na możliwość zorganizowania jako samodzielny organ tego typu wydarzenia studenckiego, w tak dużej skali, jak to miało miejsce przed pandemią. Dlatego od dłuższego czasu Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Przyrodniczego rozważała połączenie naszych Dni Kultury Studenckiej z innym Samorządem Uczelnianym. Takie rozwiązanie daje nam okazję do organizacji eventu o ciekawszym programie, przy jednoczesnym zachowaniu tradycji Studenckich Dni Kultury, jakie były kultywowane na poszczególnych uniwersytetach przez lata.

Chcemy również nadmienić, że obecna forma Lubelskich Dni Kultury Studenckiej nie ogranicza planowanych koncertów, przeglądów muzycznych, czy wydarzeń towarzyszących do trzech dni. Dołożymy wszelkich starań, żeby ilość wydarzeń odbywających się przez cały miesiąc była na tyle liczna i różnorodna, aby każdy student mógł znaleźć coś dla siebie. Bardziej szczegółowy zarys wspólnej imprezy wciąż jest w fazie planowania, dlatego też większą ilość konkretnych informacji na jej temat ogłosimy w odpowiednim czasie”.

Uniwersytet Medyczny – Medykalia 2023

„Jako Samorząd Studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie optymistycznie podchodzimy do tegorocznych planów organizacji wspólnych Lubelskich Dni Kultury Studenckiej. Przede wszystkim jest to wyraz faktycznej współpracy uczelni zrzeszonych w Związku Uczelni Lubelskich i Samorządów Studentów tychże uniwersytetów.

Dodatkowo musimy mieć świadomość, iż od czasu ostatnich imprez juwenaliowych znacząco zmieniły się warunki ekonomiczne, przez co obecnie dla wielu Samorządów Studenckich ich samodzielna organizacja jest wyzwaniem przekraczającym ich możliwości finansowe, zaś próbując zachować taki sam charakter jak przed laty, jest zwyczajnie niemożliwa.

Z uwagi na te czynniki, jako Samorząd Studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie nie widzieliśmy możliwości organizacji imprezy samodzielnie, od samego początku kierując się w stronę współpracy z Samorządami innych uczelni. Zaistnienie współpracy dążącej do organizacji wspólnego wydarzenia uważamy za szansę pozwalającą na osiągnięcie jakości imprezy, która w innych warunkach nie byłaby możliwa.

Jako Samorządy dążymy do tego, by nowa formuła wydarzenia nie oznaczała końca dla żadnej z istniejących dotychczas tradycji związanych z Lubelskimi Dniami Kultury Studenckiej kultywowanymi na poszczególnych uczelniach od lat. Takie stanowisko obraliśmy od początku prowadzonych rozmów i nie uległo ono zmianie.

Nie należy również powielać informacji, jakoby to nowa forma stanowiła ograniczenie wydarzeń do trzech dni, w oderwaniu od utartego przez laty postrzegania Lubelskich Dni Kultury Studenckiej jako miesiąca imprez i koncertów. Zapewniamy, iż dbamy o to, by poprzez obecność wydarzeń towarzyszących odbywających się poza główną imprezą, Juwenaliowa atmosfera towarzyszyła studentom przez cały miesiąc”.

Katolicki Uniwersytet Lubelski – KULturalia 2023

Samorząd Studencki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego nie zabrał jeszcze głosu w tej sprawie. Oczekujemy na odpowiedź.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Nie pisze/nie mówi się: „W Ukrainie”, tylko: „Na Ukrainie”. Tak samo, jak: „Na Węgrzech”, „Na Słowacji”, „Na Sycylii”, „Na Hawajach” itp. (jeśli: przyimek: „Na” rozpoczyna nam zdanie). Nie wszędzie pasuje: „W” lub „w”, jeśli to w środku zdania piszemy. Jeśli chodzi zaś chodzi o przyimek: „W” lub „w” (jeśli stosowany jest w środku zdania), to pasuje do zdania, np.: „Byłem w Rumunii” lub: „Jestem w Polsce”. Także tak ta nasza KOCHANA POLSZCZYZNA się prezentuje i NIE WOLNO nam o tym zapominać, bo to jest PODSTAWOWA wizytówka Polaka/Polki;):) Tak samo, nie wiem, kto wymyślił jakąś dziwną nowo-modę ze skrótami, typu: do spraw (ds.), zamiast przepisowo i prawidłowo: d/s, czy ww. zamiast w/w. tak, jak mnie uczyli w podstawówce jeszcze za PRL-u.