Lublin włącza się w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
W ramach Lubelskich Dni Autyzmu odbędą się m.in. warsztaty, wykłady, bezpłatne konsultacje oraz symboliczny „niebieski spacer”, mający na celu okazanie solidarności z osobami ze spektrum autyzmu.
– W Lublinie istnieje wiele miejsc wsparcia dla osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin, które świadczą pomoc o wysokich standardach jakościowych. (…) Cieszę się, że w obchody Lubelskich Dni Autyzmu włączyło się tak wiele podmiotów i organizacji – podkreśla Anna Augustyniak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.
„Niebieski spacer” – symbol solidarności
Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Lublinie rozpoczną się 2 kwietnia o godzinie 10:00 na Placu Litewskim. Stamtąd wyruszy symboliczny „niebieski spacer”, w którym wezmą udział dzieci z lubelskich przedszkoli, mieszkańcy miasta oraz przedstawiciele organizacji wspierających osoby ze spektrum autyzmu. Trasa przejścia obejmie m.in. Krakowskie Przedmieście i Stare Miasto, a finał wydarzenia odbędzie się przed Zamkiem Lubelskim.
Wieczorem, w ramach globalnej akcji „Zaświeć się na niebiesko”, iluminacja Placu Litewskiego zostanie podświetlona na niebiesko – to gest solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.
Konsultacje, warsztaty i wykłady dla mieszkańców
Po „niebieskim spacerze” uczestnicy obchodów będą mogli wziąć udział w otwartym spotkaniu w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka. Wydarzenie, które potrwa od 12:00 do 16:00, ma na celu propagowanie wiedzy o autyzmie oraz zaprezentowanie oferty podmiotów świadczących wsparcie dla osób ze spektrum autyzmu w Lublinie.
W programie znalazły się:
- Prezentacje organizacji pomocowych – m.in. fundacji i placówek specjalistycznych działających w mieście,
- Warsztaty i wykłady dotyczące m.in. zatrudnienia osób ze spektrum autyzmu oraz wyzwań, z jakimi mierzą się na co dzień,
- Bezpłatne konsultacje dla rodzin i osób zainteresowanych tematyką autyzmu, prowadzone przez psychologów, terapeutów oraz specjalistów zajmujących się diagnozą i terapią.
Miesiąc wsparcia – Lubelskie Dni Autyzmu
Lubelskie Dni Autyzmu potrwają do końca kwietnia, a ich celem jest zwiększenie świadomości społecznej i realne wsparcie dla osób z autyzmem oraz ich rodzin. W ramach inicjatywy mieszkańcy Lublina będą mogli skorzystać z szeregu działań edukacyjnych i pomocowych.
Wydarzenia w ramach Lubelskich Dni Autyzmu obejmą:
- Szkolenia i warsztaty dla nauczycieli, rodziców i opiekunów,
- Spotkania z ekspertami w zakresie autyzmu,
- Indywidualne i grupowe konsultacje specjalistyczne – m.in. z psychologami, logopedami, terapeutami i psychiatrą,
- Akcje społeczne mające na celu uwrażliwienie społeczności na potrzeby osób ze spektrum autyzmu.
Czym jest autyzm?
Autyzm to zaburzenie neurorozwojowe, które wpływa na sposób, w jaki dana osoba postrzega świat i komunikuje się z innymi. Charakteryzuje się trudnościami w relacjach społecznych, ograniczonymi i powtarzalnymi wzorcami zachowań oraz nietypowym przetwarzaniem bodźców sensorycznych.
Każda osoba ze spektrum autyzmu jest inna – objawy mogą różnić się pod względem intensywności i formy. Pierwsze symptomy zazwyczaj pojawiają się już we wczesnym dzieciństwie. Autyzm nie jest chorobą, lecz odmiennym sposobem funkcjonowania mózgu, który wymaga indywidualnego podejścia i odpowiedniego wsparcia.
Organizatorzy i partnerzy wydarzenia
Lubelskie Dni Autyzmu organizowane są przez Miasto Lublin, przy współpracy z instytucjami i organizacjami zajmującymi się wsparciem osób ze spektrum autyzmu, m.in.:
- Fundacja Alpha,
- Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział w Lublinie,
- Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. J. Korczaka w Lublinie,
- Środowiskowy Dom Samopomocy „Mozaika”,
- Niepubliczne Przedszkola Specjalne i Artystyczne,
- Akademickie Centrum Wsparcia UMCS,
- Miejski i Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie.
Szczegółowy harmonogram wydarzeń dostępny jest na stronie lublin.eu.
Włącz się w Lubelskie Dni Autyzmu!
Lubelskie Dni Autyzmu to nie tylko okazja do zdobycia wiedzy i skorzystania z fachowej pomocy, ale także szansa na budowanie społecznej świadomości i wspieranie osób ze spektrum autyzmu w codziennym funkcjonowaniu.
Czy w Twoim otoczeniu są osoby ze spektrum autyzmu? Jakie działania społeczne mogą pomóc w ich integracji? Podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu lub udostępnij artykuł, by zwiększyć świadomość na temat autyzmu!
Ważny temat? Prześlij newsa!
Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.
Bądź na bieżąco z Lublinem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!
Dodaj opinię