Ważny temat? Prześlij newsa!

Lubelski Szlak Filmowy – zwiedzaj Lublin na nowo

Spotted Lublin

O tym, że Lublin odegrał ważną rolę w Polskiej i światowej kinematografii nikogo nie trzeba przekonywać. Stąd pomysł na Lubelski Szlak Filmowy, który może tchnąć nowe życie w turystykę i gospodarkę regionu. Odkrywanie miasta na nowo, podążanie śladami kamer i reżyserów – brzmi świetnie, prawda?

Lubelskie Stare Miasto w drugim sezonie serialu "1670"

Lubelskie Stare Miasto w drugim sezonie serialu "1670" | fot. netflix

Lublin promowany filmem

W Lublinie funkcjonuje (Lubelski Fundusz Filmowy) – którego celem jest promocja miasta i inicjatyw kinematograficznych związanych z miastem i regionem. W latach 2020–2025 wsparł on dwa projekty na łączną kwotę 143 tys. zł.

To spadek aktywności promocyjnej miasta — szczególnie w porównaniu z wcześniejszym okresem, gdy od 2009 roku dofinansowano 28 produkcji na ponad 4 mln zł, wskazuje jeden z radnych.

Wybrane dla Ciebie:

Dofinansowane produkcje to:

advertisement

Sprawdź i dodaj swoje ogłoszenie!

Bądź częścią lokalnej społeczności

W Lublinie kręcono film z gwiazdami Hollywood
Zdjęcie z produkcji „A Real Pain” z Lublina | fot. Wikipedia

Sukces filmowy napędza miejską turystykę

Lublin stał się rozpoznawalny na całym świecie, dzięki filmowi „A Real Pain” w reżyserii Jesse’ego Eisenberga, który zdobył Oscara dla Kierana Culkina za rolę drugoplanową i przyczynił się do promocji miasta w międzynarodowych mediach, takich jak The Independent i The Times, co przełożyło się na wzrost ruchu turystycznego w 2025 roku.

To cię zainteresuje:

Lublin i Lubelski Szlak Fimowy

W Lublinie drzemie ogromny potencjał filmowy. Dlatego powstanie Lubelskiego Szlaku Filmowego ma szansę tchnąć nowe życie w turystykę kulturalną regionu. Projekt, finansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, ma za zadanie wyeksponowanie miejsc w Lublinie, gdzie realizowano znane produkcje filmowe.

Filmowcy przed CSK
Filmowcy przed CSK | fot. Dominik Wąsik

Śladami reżyserów i ekip filmowych po Lublinie

Dzięki wyżej wymienionej inicjatywie zarówno mieszkańcy, jak i turyści mogą odkrywać miasto z nowej perspektywy — śladami kamer i reżyserów. To pomysł, który może zwiększyć zainteresowanie Lublinem jako plenerem filmowym, wzmocnić jego markę i zachęcić producentów do powrotu.

A ty co sądzisz o naszym mieście – jako turystycznym Hollywood wschodniej Polski? Czy jest to interesujące potencjalnie dla przyjezdnych? Daj znać w komentarzu.

Źródło: Miasto Lublin

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check