Lubelski Rower Miejski zmieni się od 2021 r. Urzędnicy chcą końca darmowych wypożyczeń

rower miejski
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Tegoroczny sezon będzie ostatnim działania Lubelskiego Roweru Miejskiego w obecnej formie. Miasto planuje zmiany w systemie od 2021 roku. Co się zmieni?

Od 15 kwietnia do 15 maja trwają konsultacje społeczne koncepcji funkcjonowania Lubelskiego Roweru Miejskiego w latach 2021-2023. Ma to związek z dobiegającą końca umową miasta z operatorem systemu LRM – firmą Nextbike Polska. Pod koniec roku ma zostać ogłoszony przetarg na wyłonienie nowego operatora rowerów miejskich w Lublinie.

Poddana pod konsultacje koncepcja zakłada przeprowadzenie przetargu na obsługę systemu Lubelskiego Roweru Miejskiego, który jest w posiadaniu miasta, uwzględnienie re-fabrykacji rowerów i odświeżenie stacji, budowę 10 stacji pasywnych oraz montaż na 200 rowerach adapterów, które pozwolą na ich pozostawienie na stacjach pasywnych.

Na tego typu stacjach, które miałyby powstać na przykład w pobliżu nowych osiedli mieszkaniowych, rowery będą wypożyczane przy pomocy aplikacji mobilnej. Natomiast na stacjach standardowych będzie to możliwe także przy pomocy terminala. Rozwiązanie takie ma obniżyć koszty przyszłej rozbudowy systemu, a także dać możliwość tworzenia stacji czasowych, funkcjonujących przy okazji miejskich wydarzeń.

Wśród rozważanych opcji jest też całoroczne funkcjonowanie systemu, oraz dołączenie do systemu stacji gmin ościennych (przy wkładzie w postaci rowerów i stacji oraz założeniu, że na terenie gminy znajduje się odpowiednia infrastruktura rowerowa).

Zarząd Dróg i Mostów zaproponował zlikwidowanie darmowych przejazdów. Dziś pierwsze 20 minut wypożyczenia roweru jest bezpłatne. Urzędnicy zaproponowali, by od przyszłego roku pierwsze 30 minut kosztowało 1 zł. Za kolejne 30 minut trzeba byłoby zapłacić 2 zł. Każda następna godzina to koszt 3 zł.

Miasto czeka na głos mieszkańców

Do tej pory ponad 30 osób wypełniło ankiety dotyczące przyszłości Lubelskiego Roweru Miejskiego. Do końca roku system roweru miejskiego się nie zmieni. Miasto Lublin przygotowuje się do wprowadzenia zmian od 2021 r. Ankieta dostępna na stronie lublin.eu zawiera serię pytań o rowery i stacje rowerowe.

„W obecnej sytuacji czekamy na zgodę rządu na ponowne uruchomienie Lubelskiego Roweru Miejskiego. Kilka lat funkcjonowania obecnego systemu pokazało, jak istotnym środkiem transportu w Lublinie stał się rower. Od przyszłego roku chcemy wprowadzić zmiany, które odpowiedzą na potrzeby użytkowników, dlatego poszukujemy informacji, co powinno zostać poprawione” – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin.

Przykładowe odpowiedzi na pytania zawarte w ankietach:

Jakie Pana/Pani zdaniem elementy rowerów funkcjonujących w obecnym systemie Lubelski Rower Miejski wymagają modyfikacji?
(Odpowiedzi: osprzęt, hamulce, siodła).

Czy któraś z obecnych stacji systemu Lubelski Rower Miejski Pana/Pani zdaniem wymaga zmiany lokalizacji?
(Odpowiedzi: Plac Litewski – zmiana lokalizacji bliżej ul. 3 Maja/Radziwiłłowskiej, nowe stacje w następujących lokalizacjach: ul. Zana/Brzeskiej, skrzyżowanie ul. Sulisławicka/Grabskiego, most na al. Piłsudskiego, przy Placu Wolności, ul. Muzycznej).

Proszę opisać potrzebne według Pana/Pani modyfikacje w systemie Lubelski Rower Miejski?
(Odpowiedzi: Rowery typu CARGO, większe stacje w najpopularniejszych miejscach (punktach), rowery elektryczne, dokładniejszy serwis rowerów, szybsza reakcja osób odpowiedzialnych za LRM na braki rowerów na stacjach, wygodniejsze w użytkowaniu rowery, system całoroczny i biuro stacjonarne;rowery typu górskiego do wyboru bądź tez ze wsparciem elektrycznym).

Proszę o informację w jakich lokalizacjach brakowało rowerów? 
(Odpowiedzi: Na pl. Wolności, przy ul. Ametystowej, przy ul. Filaretów (pętla na os. Widok), obok Collegium KUL, przy Wydziale Fizyki UMCS, Bronowice – przy sklepie Stokrotka, Rondo im. Honorowych Krwiodawców, ul. Zana – obok akademików, ul. Skłodowskiej – przy UMSC, plac Wolności). 

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.