Na przypadającą 80 rocznicę „krwawej niedzieli” podczas której zbrojne bandy OUN-UPA dokonały masakry ponad setki polskich wsi, pragniemy upamiętnić polskie ofiary zbrodni dokonanej na Kresach Rzeczpospolitej. Z tej okazji środowiska patriotyczne oraz kresowe organizują jak co roku obchody upamiętniające ofiary zbrodni z Wołynia i Małopolski Wschodniej – piszą organizatorzy
Rzeź Wołyńska – ludobójstwo Polskiego narodu
Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Wołynia, obchodzony w Polsce 11 lipca, upamiętnia tragiczne wydarzenia z 1943 roku, znane jako Krwawa Niedziela. Wtedy to ukraińscy nacjonaliści zaatakowali Polaków w 99 miejscowościach na terenie przedwojennego województwa wołyńskiego na Kresach, które były już wówczas zajęte przez niemiecką III Rzeszę.
Podczas tych ataków doszło do masowych mordów, gwałtów i okrucieństw, które cechowały się szczególną brutalnością. Szacuje się, że w wyniku tych wydarzeń zginęło ponad 100 000 tysięcy Polaków. Był to jedno z najtragiczniejszych epizodów w historii polsko-ukraińskich relacji.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa mają na celu uhonorowanie pamięci ofiar, propagowanie wiedzy o tragedii wołyńskiej oraz budowanie porozumienia i pojednania między narodami polskim i ukraińskim. Jest to także okazja do zgłębienia problematyki zbrodni przeciwko ludzkości i refleksji nad konsekwencjami nienawiści etnicznej i wzajemnej nietolerancji.
Lubelski Marsz Pamięci Rzezi Wołyńskiej
Marsz zaplanowany jest na dzień 11 lipca o godz. 18:00 na Placu Litewskim w Lublinie. Przejdzie ulicami miasta na Plac Zamkowy, gdzie uczestnicy złożą kwiaty i znicze pod pomnikiem Lwa upamiętniającego polski Lwów.
Motywem przewodnim tegorocznych uroczystości jest Ukrzyżowana diecezja łucka. W latach 1941-1945 ukraińscy szowiniści zniszczyli około 100 świątyń rzymskokatolickich, które znajdowały się na terenie diecezji łuckiej. Maszerować będziemy w intencji m.in. pomordowanych księży oraz wiernych z tych ziem.
Mówią organizatorzy
Marsz będzie miał charakter żałobny, dlatego uczestnicy proszeni są o czarny strój i zachowanie ciszy podczas pochodu. W celu organizacji wydarzenia w pełni z należytym szacunkiem, organizatorzy apelują o wsparcie zrzutki przeznaczonej na zakup zniczy, kwiatów, flag, gadżetów.
Ważny temat? Prześlij newsa!
Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.
Bądź na bieżąco z Lublinem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!
Dodaj opinię