Lubelskie Dni Autyzmu. Budynek CSK rozświetlił się na niebiesko

12921848 581255122024218 539196437 o e1459709439414
Budynek CSK rozświetlony z okazji Lubelskich Dni Autyzmu | fot. Marcin Bieniek

W sobotni wieczór budynek Centrum Spotkania Kultur rozświetlił się na niebiesko. Kolor niebieski to symbol Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, przypadającego 2 kwietnia. W ten sposób Lublin okazała swoje wsparcie dla osób z autyzmem.

Spotykasz ich codziennie, często są to osoby, które stosunkowo dobrze funkcjonują, chodzą do szkoły, pracują… Mijacie się w parku, przychodni, supermarkecie. Osoby dotknięte  spektrum zaburzeń autystycznych odbierają świat zewnętrzny na swój własny sposób, mają nadwrażliwe zmysły, kłopoty w porozumiewaniu się i budowaniu relacji interpersonalnych. Często nie mówią lub ich mowa budzi zdziwienie a nawet lęk. Aktualnie autyzm diagnozuje się u około 1 na 100 dzieci, które spotykasz każdego dnia.

Czym jest autyzm?

Autyzm definiowany jest jako całościowe zaburzenie rozwoju, co oznacza, iż u dotkniętych nim dzieci obserwuje się objawy nieprawidłowego funkcjonowania we wszystkich obszarach rozwoju.

Rodzice pierwsze symptomy autyzmu mogą zaobserwować często już u kilkumiesięcznych niemowląt, ale zawsze przed skończeniem przez dziecko 3 roku życia. U każdego może on wyglądać inaczej – od łagodnych objawów do takich, które bardzo wpływają na wszystkie sfery życia. Bez podejmowania interwencji terapeutycznych może prowadzić do bardzo głębokich zaburzeń funkcjonowania w późniejszym wieku.

Pomimo wielu badań nadal nie udało się ustalić jednoznacznych przyczyn występowania zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Należy jednak pamiętać, że autyzm nie jest chorobą, ale innym sposobem postrzegania świata i myślenia

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Obchodzony jest corocznie 2 kwietnia i ma na celu propagowanie i budowanie wiedzy na temat autyzmu, a także zwraca uwagę na częstą izolację i dyskryminację osób ze spektrum zaburzeń. Osoby zaangażowane w uświadamianie społeczeństwa chcą, by autyzm przestał być uważany za chorobę, a stał się akceptowaną odmiennością.

Głównym symbolem tego dnia, a nawet całego miesiąca jest kolor niebieski. Poprzez ubiór, podświetlenia budynków czy udostępnianiem logo na portalach społecznościowych możemy pokazać naszą solidarność z osobami dotkniętymi autyzmem i ich bliskimi.

Lubelskie Dni Autyzmu

W sobotę z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, budynek Centrum Spotkania Kultur zaświecił się na niebiesko.

12959555_581280165355047_648287423_o

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.