Lubelska Perła ma już 170-lat. Zaglądamy w podziemia browaru [ZDJĘCIA]

Zaczynali od poklasztornych piwnic ojców Reformatów, a obecnie zapełniają sklepowe półki w całym kraju i na świecie. Browar Perła obchodzi swoje 170. urodziny.

Rok 1846 był ważną datą w historii świata. Odkryto wtedy Neptuna czy przeprowadzono pierwszą operację pod znieczuleniem ogólnym. W tym roku także zaczęła działać jedna z lubelskich wytwórni piwa. Swój jubileusz obchodzi Browar Perła, a dokładnie 170 lat temu powstało pierwsze piwo w lubelskim browarze.

Początki

Browar przy ul. Bernardyńskiej został założony w dawnym klasztorze Ojców Reformatorów. Ich zakon sprowadzono do Lublina w 1660 roku. Mnisi zbudowali tu swój skromny kościół pod wezwaniem św. Kazimierza oraz budynki klasztorne. Po 164 latach działania mnichów generał Zajączek wydał zarządzenie o likwidacji lubelskiego klasztoru.

W 1844 roku budynkiem zainteresował się Karol Rudolf Vetter, który kupił nieruchomość za ok. 5 000 złotych. Początkowo otworzył destylarnię wódek, a rok później w 1846 produkcję piwa.

W pierwszych dwóch latach wyprodukował 444 753,6 litrów piwa, co stanowiło 55% produkcji tego napoju w regionie lubelskim.

Teraz

Browar Perła jest jednym z największych regionalnych producentów piwa w Polsce. Piwo jest produkowane w nowoczesnym zakładzie produkcyjnym przy ul. Kunickiego.

Aktualnie lubelski browar rocznie produkuje 2 mln hektolitrów piwa. Złoty napój z Lublina trafia na rynki europejskie oraz inne kontynenty m.in. Australia, Azja i Ameryka Południowa.

Z okazji okrągłego jubileuszu otwierają swoje drzwi. W dniach 30 września – 2 października można będzie bezpłatnie zwiedzić Podziemia Browaru Perła, zobaczyć dotychczas zamkniętą dla zwiedzających zabytkową warzelnię, a w niej specjalnie przygotowaną wystawę.

Galeria

perła lublin

podziemia browaru perła lublin

podziemia browaru perła lublin

podziemia browaru perła lublin

podziemia browaru perła lublin

podziemia browaru perła lublin

podziemia browaru perła lublin

podziemia browaru perła lublin

podziemia browaru perła lublin

(fot. Dominik Wąsik)

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Oby teraz kolejne 170 i więcej. Popołudnia piątkowe bez Perły z kumplami nie były by takie dobre.