Lubelscy kardiolodzy wszczepili pacjentowi najmniejszy na świecie rozrusznik serca

Kardiolodzy z SPSK4 wszczepili pacjentowi najmniejszy na świecie rozrusznik serca
Kardiolodzy z SPSK4 wszczepili pacjentowi najmniejszy na świecie rozrusznik serca | fot. Łukasz Głaczkowski

Najmniejszy na świecie stymulator serca wszczepiono pacjentowi w Klinicznym Oddziale Elektrokardiologii SPSK4 w Lublinie. To pierwszy taki zabieg w naszym regionie.

W SPSK4 wszczepiono najmniejszy stymulator serca na świecie

Do zabiegu, który przeprowadził zespół w składzie: dr hab. Andrzej Głowniak oraz dr Marcin Janowski, został zakwalifikowany 66-letni pacjent cierpiący z powodu całkowitego bloku przedsionkowo-komorowego skutkującego bardzo wolną akcją serca lub całkowitym jej brakiem.

„Dla takiego pacjenta jedyną szansą na przeżycie jest stała stymulacja serca. U naszego pacjenta konieczne było całkowite usunięcie wszczepionego wcześniej stymulatora wraz z elektrodami z powodu zapalenia wsierdzia. Ponowna implantacja klasycznego stymulatora obarczona byłaby bardzo dużym ryzykiem nawrotu infekcji, stąd nasza decyzja o implantacji stymulatora bezelektrodowego Micra AV” – mówi dr hab. Andrzej Głowniak, kierownik Klinicznego Oddziału Elektrokardiologii SPSK Nr 4.

Jak pacjent zniósł zabieg?

„Pacjent zniósł zabieg bardzo dobrze, nowy stymulator funkcjonuje prawidłowo. Należy jednak zaznaczyć, że sprawnie przeprowadzony zabieg to tylko część naszej pracy” – tłumaczy dr Marcin Janowski. Urządzenie po wszczepieniu należało odpowiednio zaprogramować. Pacjent został już wypisany do domu.

Do tej pory pacjenci z blokiem AV mogli być leczeni tylko przy użyciu tradycyjnych stymulatorów dwujamowych, które wszczepia się w górnej części klatki piersiowej, podskórnie, poniżej obojczyka i łączy z sercem przy użyciu przewodów elektrycznych nazywanych „elektrodami”.

„Stymulator Micra AV ma dokładnie taki sam rozmiar i kształt jak oryginalny system stymulacji przezcewnikowej (TPS) Micra (jest wielkości pastylki, ma długość równą średnicy dwuzłotówki), a jednocześnie wykorzystuje kilka dodatkowych wewnętrznych algorytmów detekcji przedsionkowej, które śledzą pracę serca, umożliwiając urządzeniu dostosowanie stymulacji w komorze dla uzyskania koordynacji z rytmem przedsionkowym, co z kolei zapewnia stymulację serca z „synchronizacją AV” u pacjentów z blokiem AV” – wyjaśnia dr. Marcin Janowski.

Zabieg wszczepienia symulatora przeprowadzono w nowoczesnym, świeżo oddanym do użytku Klinicznym Oddziale Elektrokardiologii. Oddział stanowi zmodernizowaną część Kliniki Kardiologii SPSK4.

Kardiolodzy z SPSK4 wszczepili pacjentowi najmniejszy na świecie rozrusznik serca
Kardiolodzy z SPSK4 wszczepili pacjentowi najmniejszy na świecie rozrusznik serca | fot. Łukasz Głaczkowski

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.