Gdzie grzeją kaloryfery? Spółdzielnie rozpoczynają sezon grzewczy w Lublinie

ogrzewanie grzejnik kaloryfer
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Większa część mieszkańców Lublina powinna mieć już ciepłe kaloryfery. Największe spółdzielnie mieszkaniowe zadecydowały o rozpoczęciu sezonu grzewczego.

 

Decyzję o terminie rozpoczęcia dostarczania ciepła do swoich obiektów podejmuje odbiorca posiadający umowę dostarczania ciepła tj. spółdzielnia mieszkaniowa, wspólnota mieszkaniowa, właściciel obiektu lub wskazany przez niego zarządca bądź administrator.

 

– Zachęcamy, aby nie zwlekać z tą decyzją i nie dopuścić do nadmiernego wychłodzenia bryły budynku. Ogrzanie takiego wyziębionego budynku jest o wiele bardziej kosztowne niż utrzymanie względnie stałej temperatury – mówi Teresa Stępniak-Romanek, rzeczniczka LPEC w Lublinie.

 

Gdzie w Lublinie już grzeją?

Ciepło popłynęło już w większości lubelskich osiedli mieszkaniowych. – Do tej pory o rozpoczęcie dostaw zwróciły się do nas największe spółdzielnie mieszkaniowe m.in.: Czechów, Czuby, LSM, Kolejarz, Centrum, Motor, Spółdzielca oraz część wspólnot mieszkaniowych zlokalizowanych praktycznie w całym mieście – dodaje Teresa Stępniak-Romanek.

 

Mieszkańcy nie muszą się również martwić o zbędne koszty ogrzewania, kiedy na dworze zrobi się nagle ciepło. Węzły cieplne LPEC wyposażone są w urządzenia automatyki pogodowej, które regulują dostawę ciepła w zależności od temperatury panującej na zewnątrz.

 

Dodatkowo odcinają dostawę ciepła, kiedy temperatura na zewnątrz wzrośnie do określonego poziomu – najczęściej jest to 12 lub 15 stopni. I odwrotnie jeśli temperatura spadnie, ciepło automatycznie znowu popłynie do kaloryferów. Tym samym mieszkaniec płaci tylko za ciepło, z którego faktycznie skorzystał.

 

Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem dostawy ciepła maksymalne odkręcić zawory termostatyczne przy kaloryferach. Dzięki tej drobnej czynności unikniemy zapowietrzenia grzejników, podczas napełniania wodą instalacji centralnego ogrzewania.

 

Co jeśli kaloryfery są zimne?

Mieszkańcy zgłaszają potrzebę uruchomienia dostawy ciepła do swoich zarządców lub administratorów. Zarządcy, administratorzy decyzję o rozpoczęciu dostawy ciepła przekazują do LPEC.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Płaci za ciepło z którego faktycznie skorzystał”… co miesiąc place zaliczkę 146 zł na centralne i np nie chce teraz aby grzali,uważam że jest jeszcze np dla mnie za wcześnie. .niestety nie mamy w całym bloku miernikow i czy chcesz czy nie chcesz masz się grzać.