Likwidacja OFE w 2021 roku. Rząd pobierze 15 proc. „prowizji” za transfer do IKE

pieniądze gotówka
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

W OFE jest jeszcze 148,6 mld zł, które odkładało na starość 15 mln 430 tys. Polaków. Domyślnie środki zgromadzone dotąd w OFE zostaną przetransferowane na indywidualne konta emerytalne (IKE).

Likwidacja OFE w 2021 roku

Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowało nowy projekt ustawy dotyczącej likwidacji otwartych funduszy emerytalnych (OFE). W poniedziałek dokument został opublikowany przez Rządowe Centrum Legislacji.

W jego uzasadnieniu czytamy, że do obliczeń przedstawionych w ocenie skutków regulacji (OSR) przyjęto, że „osoby posiadające około 50 proc. aktywów w OFE zdecydują się na ich przeniesienie do ZUS i zaewidencjonowanie na koncie, a 50 proc. aktywów zostanie przeniesiona do IKE” – czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy.

Rząd sięga po pieniądze z OFE

Rząd chciał zlikwidować OFE w 2020 roku, ale wybuch pandemii zmusił go do odłożenia w czasie tej operacji. Teraz temat powrócił i przygotowano nowy projekt ustawy likwidacyjnej.

Obecnie środki 15 mln 430 tys. Polaków są ulokowane w akcjach przedsiębiorstw notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych. Chodzi o te 148,6 mld zł, po które rząd wyciąga rękę.

Rząd chce zlikwidować Otwarte Fundusze Emerytalne, a pieniądze przeniesie domyślnie na IKE, pobierając przy okazji 15 proc. „prowizji”. W praktyce oznacza to, że z każdego 1000 zł zostanie nam zabrane 150 zł, a 850 zł trafi do IKE.

Jeśli ktoś woli, aby jego oszczędności w OFE przepisano na indywidualne konta emerytalne w ZUS, podatek zapłaci dopiero na emeryturze. Może to być 17 proc. lub 32 proc. (dla osób znajdujących się w II progu podatkowym).

Pieniądze przekazane z OFE do ZUS, w przeciwieństwie do tych, które trafią do IKE, nie będą podlegały dziedziczeniu.

Ustawa zacznie obowiązywać 1 czerwca 2021 roku, ale OFE przekształcą się na dobre 28 stycznia 2022 roku.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.