Lidl wprowadza „ciche godziny”. Specjalnie wyznaczony czas na zakupy dla osób z autyzmem

IMG 20190905 192309
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Sieć Lidl Polska z myślą o komforcie osób ze spektrum autyzmu, jak i ich rodzin oraz opiekunów, wprowadziła ciche godziny we wszystkich swoich sklepach w Polsce.

W celu ułatwienia codziennego funkcjonowania osobom ze spektrum autyzmu Lidl Polska wprowadził we wszystkich swoich sklepach „ciche godziny”. Głównym założeniem akcji, nad której wprowadzeniem sieć pracowała już od dawna, jest zapewnienie odpowiednich warunków codziennego funkcjonowania osobom ze spektrum autyzmu.

Z raportu z analizy badania ankietowego przygotowanego przez Fundację JiM, wynika że dla większości osób z ASD zakupy są negatywnym doświadczeniem, a najbardziej uciążliwymi czynnikami w ich trakcie jest hałas, ostre oświetlenie, czy kolejki do kasy.

Kiedy „Ciche godziny” w Lidlu?

W wyznaczonych godzinach jest wyciszona muzyka oraz komunikaty w systemie nagłośnienia. Klienci deklarujący, że są osobami ze spektrum autyzmu, bez weryfikacji są obsługiwani poza kolejnością w tzw. kasach pierwszeństwa (jest to zazwyczaj kasa nr 1).

Ciche godziny w Lidlu obowiązują bezterminowo we wszystkich sklepach sieci Lidl, w każde piątki w godzinach 8:00 – 10:00 oraz w soboty od 19:00 do 21:00.

Jak zaznacza sieć Lidl Polska, w aktualnej sytuacji epidemii, do odwołania, z kas pierwszeństwa mogą także korzystać seniorzy, wolontariusze wspierający seniorów w dokonywaniu zakupów spożywczych, pracownicy sektora opieki zdrowotnej – przede wszystkim lekarze, pielęgniarki i pielęgniarze, ratownicy medyczni oraz tzw. służby mundurowe (strażacy, policjanci, żołnierze wojsk obrony terytorialnej czy straż miejska).

Udogodnienia dla osób ze spektrum autyzmu będą możliwe kiedy sytuacja się unormuje i funkcjonowanie sklepów powróci do regularnych zasad.

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. A co z kobietami w ciąży? Kiedy nawet jeżeli powiesz ze chcesz skorzystać z przywileju obsługi bez kolejki, to ludzie Cię zjadaja po prostu.

  2. Apeluje o ustalenie godzin dla niskich brunetek i wysokich blondynek oraz brodaczach i łysych. Poza tym jeszcze trzeba pomyśleć o zmotoryzowanych i rowerzystach. Może gdzieś znajdzie się zbiór wspólny i niska brunetka jeżdżącą na rowerze będzie miała aż dwie opcje do wyboru.

  3. Odpowiedź do Bum! Takiego debilizmu nie brakuje jak Ci tam czy jesteś kobietą czy mężczyzną bo jak nie wiesz co to znaczy osoba mająca autyzm to zastanów się co piszesz pustaku!

  4. Odpowiem Ci w narracji tępa Lewandowska którą nawet ty zrozumiesz (wielkość liter zamierzona.) Czytaj że zrozumieniem, chociaż sądząc po twoich wypocinach może to być dla ciebie zadanie niewykonalne. Gdzie w mojej wypowiedzi znalazłaś treść nawiązującą do nieznajomości zagadnienia autyzmu lub deprecjonujące osoby cierpiące na tę chorobę w jakikolwiek sposób. Twoja żenująca chęć zaistnienia w najbardziej płytki sposób jest porażająca. Moja rada : walnij parę razy o ścianę tym miejscem gdzie powinnaś mieć mózg a może zaskoczysz o co chodziło w tej wypowiedzi.