Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie jako pierwszy w Polsce przeprowadził innowacyjny zabieg embolizacji stawu kolanowego. Nowa metoda ma na celu leczenie pacjentów cierpiących na przewlekły ból kolana, szczególnie u tych, u których standardowe metody leczenia ortopedycznego zawiodły.
Pierwszy zabieg embolizacji stawu kolanowego w Polsce
Choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych dotyka miliony osób na świecie, powodując przewlekły ból i ograniczenie ruchomości. W Polsce dotychczas pacjentom proponowano głównie farmakoterapię lub operacje wymiany stawu. Jednak dla niektórych pacjentów te metody są niewystarczające. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie po raz pierwszy w Polsce przeprowadzono zabieg embolizacji, który może stanowić przełom w leczeniu bólu stawów.
Na czym polega zabieg embolizacji stawu
Embolizacja to małoinwazyjna procedura, w której poprzez nacięcie o szerokości 2 mm wprowadza się cewnik do naczyń krwionośnych zaopatrujących zmienioną chorobowo tkankę, a następnie zamyka się te naczynia specjalnym materiałem embolizacyjnym. Dzięki temu redukuje się przekrwienie błony maziowej, co skutkuje złagodzeniem bólu i poprawą funkcjonowania stawu.
Pacjenci doceniają zabieg embolizacji
- Mała inwazyjność
- Krótki czas hospitalizacji
- Brak konieczności stosowania ogólnego znieczulenia
- Szybki powrót do codziennych aktywności
Pierwszą pacjentką, która przeszła ten zabieg, była 39-letnia kobieta cierpiąca na przewlekły ból kolana.
„Po kilku dniach ból zaczął się zmniejszać, a obecnie już go nie odczuwam” – mówi pacjentka. Zabieg przeprowadzili radiolodzy zabiegowi pod kierunkiem prof. Krzysztofa Pyry.
Czy myślisz, że embolizacja może stać się popularną metodą leczenia bólu stawów? Podziel się swoją opinią w komentarzu!
Dodaj swój komentarz