Lek Tirosint Sol częściowo wycofany z obrotu. Był sprzedawany także w Lublinie

logo napis apteka na zielonym tle
Apteka | fot. Adobe Stock

To ważne dla osób, które stosują lek Tirosint Sol – preparat zawierający hormon tarczycy. GIS zdecydował o wycofaniu z obrotu 16 serii tego produktu leczniczego. Według danych serwisu KtoMaLek.pl w Lublinie sprzedano ponad 120 opakowań preparatu z wycofanych serii.

Tirosint Sol wycofany

Tirosint Sol zawiera syntetycznie wytworzony hormon tarczycy – to sól sodowa lewotyroksyny (T4), która ma identyczną budowę i działanie jak naturalnie występujący hormon tarczycy. Stosuje się go m.in. jako terapię zastępczą hormonu tarczycy w przypadku niedoboru, spowodowanego niedostateczną czynnością tarczycy lub w celu zahamowania ponownego rozwoju guza (nowotworu złośliwego) tarczycy, zwłaszcza po operacji.

W decyzji z 27 kwietnia 2023 r. o wycofaniu leku czytamy, że do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęła informacja „od osoby wykwalifikowanej z IBSA Farmaceutici Italia S.r.L dotycząca prewencyjnego wycofania wskazanych serii produktów leczniczych TIROSINT SOL, wytworzonych z wykorzystaniem substancji pomocniczej – glicerolu od nowego dostawcy, w związku z prawdopodobieństwem uzyskania wyników poza specyfikacją, w zakresie zawartości substancji czynnej – sól sodowa lewotyroksyny, tym samym brakiem możliwości zagwarantowania właściwej jakości” wycofanych serii produktów.

„Nasze systemy monitorujące sprzedaż leków w aptekach wykazały, że w Lublinie sprzedano ponad 120 opakowań wycofanego leku. Chcielibyśmy prosić, aby przekazać tę informację mieszkańcom Lublina. Powinni oni bowiem sprawdzić, czy nie posiadają tych produktów w swoich apteczkach” – mówi Marta Borowiec z serwisu KtoMaLek.pl.

Decyzja wycofania z obrotu leku Tirosint Sol

  • numer serii: 220751
  • data ważności: 2024-01-31
  • wielkość opakowania: 30 poj.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Mam ten lek,apteka ma mnie w nosie mogę oddać ale nie odzyskam pieniędzy. Pomijając wyniki które są tragiczne biorę wadliwy lek 5 miesiąc (brak tarczycy) apteka stwierdziła że mogę przynieść lek do utylizacji ale pieniędzy nie odzyskam. To są kpiny. Firma zarobiła ,my czujemy się fatalnie ,apteka ma nas w nosie. Interes stulecia…