Leczenie psychiatryczne w Polsce – to coraz mniejszy temat „tabu”. Znaj swoje prawa i wiedz, gdzie prosić o pomoc

Szpital Neuropsychiatryczny przy ul. Abramowickiej w Lublinie
Szpital Neuropsychiatryczny przy ul. Abramowickiej w Lublinie | fot. Szpital Neuropsychiatryczny im. prof. Mieczysława Kaczyńskiego w Lublinie

Zakrzywiony obraz rzeczywistości na oddziałach psychiatrycznych często budzi obawy pacjentów. Z tego powodu wielu z nich, boi się prosić o pomoc, bo uznają ich za „wariata”. W celu zminimalizowania tych obaw istotne jest uświadomienie pacjentom ich praw i zagwarantowanie im ochrony. W praktyce realizacja tego zadania powierzona jest Rzecznikom Praw Pacjenta Szpitali Psychiatrycznych, którzy są opiekunem, mediatorem i wsparciem w trudnych chwilach.

Depresja leczenie Lublin
Depresja – szybka diagnoza to skuteczne leczenie

Kim jest Rzecznik Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego

Osoby hospitalizowane w placówkach zdrowia psychicznego, lub w podczas terapii odwykowej często nie znają swoich praw. Do ich dyspozycji jest Rzecznik Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego. Rzecznik ten działa w ramach Biura Rzecznika Praw Pacjenta, specjalizującego się w ochronie praw pacjentów na terenie danej placówki.

Zadania Rzecznika Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego

Do zadań Rzecznika Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego należy w szczególności:
1) pomoc w dochodzeniu praw w sprawach związanych z przyjęciem, leczeniem, warunkami pobytu i wypisaniem ze szpitala psychiatrycznego;
2) wyjaśnianie lub pomoc w wyjaśnianiu ustnych i pisemnych skarg osób przebywające w podmiotach leczniczych sprawujących całodobową opiekę psychiatryczną lub odwykową;
3) współpraca z rodziną, przedstawicielem ustawowym, opiekunem prawnym lub faktycznym ww. osób;
4) inicjowanie i prowadzenie działalności edukacyjno-informacyjnej w zakresie praw osób korzystających ze świadczeń zdrowotnych udzielanych przez szpital psychiatryczny.

narkotyki narkoman strzykawka uzależnienie
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Jak skontaktować się z Rzecznikiem Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego

Na każdym całodobowym oddziale psychiatrycznym powinny być widoczne informacje o Biurze Rzecznika Praw Pacjenta oraz Rzeczniku Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego, który działa w danym szpitalu.

Rzecznik jest pośrednikiem między interesami pacjenta i szpitala. Pomaga w egzekwowaniu działań na rzecz pacjenta leczenia psychiatrycznego, lub w terapii odwykowej.

Jego obecność umożliwia skuteczną wymianę informacji, pomaga rozwiewać obawy i niejasności, oraz działa jako pośrednik w relacjach pomiędzy pacjentem a instytucją leczniczą.

Rzecznik Praw Pacjenta Psychiatrycznego w Lublinie – kontakt

lekarz doktor
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Lublin jako miasto wojewódzkie posiada, jednostkę szpitalną o przeznaczeniu psychologiczno, psychiatryczno odwykowym. W Lublinie swoją siedzibę ma też Rzecznik Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego.

Kontakt do Rzecznika Praw Pacjenta Szpitala Psychiatryczego w Lublinie

Rzecznik Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego
Małgorzata Kowalczuk

Dyżury: w każdy I i II piątek miesiąca od 9:00 do 15:30
w Szpitalu Neuropsychiatrycznym im. prof. Mieczysława Kaczyńskiego SPZOZ w Lublinie ul. Abramowicka 2,
Zaprasza, do kontaktu również za pośrednictwem e-mail: [email protected] lub telefonicznie
883 358 833

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Rzecznik Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego nie zajmuje się pacjentami oddziałów odwykowych.