Zmiany w kwocie wolnej od podatku. Rząd chce ją podnieść do 8 tysięcy

pieniadze shutterstock 1
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Rząd zajmie się projektem podwyższającym dla najmniej zarabiających kwotę wolną od podatku do 8 tysięcy złotych z obecnych 6,6 tys. zł. Zmiany mają wejść od 1 stycznia 2018r.

Zmiany te to jedne z wielu zawartych w projekcie nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych przyjętym we wtorek przez rząd. Jak poinformowało CIR, od 1 stycznia 2018 r. kwota wolna od podatku ma wzrosnąć z 6,6 do 8 tys. zł, dla podatników osiągających dochód nieprzekraczający tej kwoty. W takim przypadku kwota zmniejszająca podatek wyniesie 1 tys. 440 zł.

Jednocześnie przewidziane zostało utrzymanie degresywnej kwoty wolnej od podatku dla dochodów stanowiących podstawę opodatkowania w przedziale 8 tys. zł – 13 tys. zł (obecnie 11 tys. zł) kwota wolna będzie stopniowo malała do 3091 zł, co pozwoli zmniejszyć podatek o 556,02 zł. W przypadku podstawy obliczenia podatku wyższej od 85 tys. 528 zł, kwota będzie maleć do zera przy dochodzie wynoszącym 127 tys. zł.

Natomiast kwota wolna od podatku nie zmieni się w przypadku osób zarabiających od 13 tys. zł do 85 tys. 528 zł. Podatnicy będą korzystać z kwoty wolnej w wysokości 3091 zł, czyli zmniejszą podatek o 556,02 zł.

Przypomnijmy, że od 2017 kwota wolna od podatku wzrosła z 3091 zł do 6,6 tys. zł. Ale jedynie dla tych, którzy zarabiają nie więcej niż 6,6 tys. zł. Te osoby w ogóle nie muszą płacić podatku.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.