Kwalifikacja wojskowa 2023 w Lublinie. Gdzie i kiedy należy się stawić? Znamy szczegóły

flaga polski na mundurze
Kwalifikacja wojskowa | fot. Dominik Wąsik

9 maja 2023 r. rozpocznie się kwalifikacja wojskowa na terenie Lublina. Określa ona, czy dana osoba może pełnić służbę wojskową. Kto w tym roku jest zobowiązany do stawienia się przed komisją? Gdzie w Lublinie odbędzie się kwalifikacja wojskowa? Więcej szczegółów poniżej.

Kwalifikacja wojskowa 2023

Kwalifikacja wojskowa odbywa się co roku, zawsze wiosną. Wezwanie przed tegoroczną komisję otrzymają przede wszystkim młodzi mężczyźni urodzeni w 2004 roku oraz kobiety, które mają wykształcenie np. w zawodach medycznych. Celem kwalifikacji jest ocena stanu zdrowia, ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej i nadania odpowiedniej kategorii. A dzielą się one na:

  • A – zdolny do czynnej służby wojskowej,
  • B – czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej (do 24 miesięcy),
  • D – niezdolny do służby wojskowej, w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej,
  • E – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Kwalifikacja wojskowa w Lublinie

Na terenie Lublina kwalifikacja wojskowa 2023 rozpocznie się 9 maja i będzie trwała do 28 czerwca, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy oraz 15, 22, 29 maja i 9, 12, 19, 26 czerwca 2023 r.

W przypadku braku możliwości stawienia się na komisję w wyznaczonym terminie można się stawić w innym terminie, ale jeszcze w trakcie trwania komisji. Taki fakt należy zgłosić do przedstawiciela, który wystawił wezwanie – mówi ppłk Piotr Szczepaniuk, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Lublinie.

W tym celu powołane zostały 2 powiatowe komisje lekarskie, które będą działały pod tym samym adresem.

Powiatowa Komisja Lekarska Lublin

  • ul. Jastrzębia 3, 20-323 Lublin
  • tel. 81 442 7030.

Godziny przyjęć interesantów:

  • poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek od 07:30 do 15:30.

Kto ma obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej 2023?

Na tegoroczną kwalifikację wojskową w Lublinie muszą się stawić:

  • rocznik podstawowy (mężczyźni urodzeni w 2004 r.) – 1332 osoby,
  • roczniki starsze (mężczyźni urodzeni w latach 1999–2003, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej) – 384 osoby,
  • kobiety, które posiadają kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji – 65 osób.

Jak wygląda kwalifikacja wojskowa?

Pierwszym etapem kwalifikacji wojskowej jest potwierdzenie tożsamości, zebranie dokumentów oraz poinformowanie o jej przebiegu. Drugi etap kwalifikacji wojskowej to tworzenie ewidencji – na podstawie dokumentów oraz rozmowy. W kolejnej części komisja lekarska po przeprowadzeniu wywiadu i wglądu w dokumenty, stwierdza zdolność do służby wojskowej, nadając jedną z kategorii zdolności do służby wojskowej.

Kwalifikacja wojskowa: Jakie dokumenty należy przedstawić?

Osoby stające do kwalifikacji wojskowej zobowiązane są przedstawić: dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości, w przypadku kłopotów zdrowotnych również dokumenty dotyczące stanu zdrowia oraz dokument stwierdzający poziom wykształcenia lub pobierania nauki (np. aktualna legitymacja szkolna).

Co grozi za niestawienie się do kwalifikacji wojskowej?

Stawienie się na komisji jest obowiązkowe. W przypadku niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej nakłada się grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez policję do kwalifikacji wojskowej.

W przypadku odmowy poddania się badaniom lekarskim lub nieprzedstawienia dokumentów, których przedstawienie zostało nakazane, osoby te podlegają na podstawie art. 681 powołanej na wstępie ustawy – grzywnie albo karze ograniczenia wolności – stwierdza ppłk Piotr Szczepaniuk.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.