Kupujesz lub sprzedajesz samochód? Jeśli tego nie zrobisz, czeka cię kara!

bmw 4095273 1280
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Osoby, które po 1 stycznia 2020 roku zamierzają kupić lub sprzedać samochód muszą pamiętać o bardzo ważnej rzeczy! Jeśli o tym zapomnimy musimy się liczyć z karą w wysokości 1000 zł.

Do tej pory kupując samochód trzeba było go przerejestrować na siebie w ciągu 30 dni. Wiele osób robiło to jednak w późniejszym terminie, a byli też tacy, którzy przez kilka lat poruszali się pojazdem, w którego dokumentach widniało nazwisko poprzedniego właściciela. Wszystko przez to, że w praktyce przepisy nie pozwalały na karanie takich osób.

Od 1 stycznia 2020 roku właściciele aut będą mieli 30 dni na złożenie wniosku o rejestrację lub wyrejestrowanie samochodu. Jeśli terminu nie dotrzymają, spotka ich wysoka kara! Nowe przepisy będą dotyczyć tylko osób lub firm, które kupiły bądź kupią pojazd po 31 grudnia 2019 r. Transakcje dokonane wcześniej niż 30 dni przed datą wejścia w życie przepisów o karaniu nie będą sprawdzane.

Kierowcy na dokonanie zmian w CEPiK będą mieli 30-dni. Za niedopełnienie tej formalności będą grozić kary pieniężne w wysokości od 200 do nawet 1000 złotych! W drodze decyzji administracyjnej nałoży ją starosta, a pozyskane w ten sposób środki zasilą budżet powiatu.

Co będzie podlegać karze?

Niezgłoszenie zbycia pojazdu zarejestrowanego w kraju w ciągu 30 od daty sprzedaży – każdy, kto sprzeda pojazd zarejestrowany w kraju, ma obowiązek przyjść do swojego wydziału komunikacji i tam zgłosić sprzedaż pojazdu. Do zgłoszenia trzeba dołączyć dokument potwierdzający sprzedaż (umowa, faktura, darowizna itp.).

Niezgłoszenie nabycia pojazdu zarejestrowanego w kraju w ciągu 30 dni od daty zakupu – każdy kto kupi pojazd zarejestrowany w kraju, ma obowiązek przyjść do swojego wydziału komunikacji i zgłosić kupno pojazdu.

Niezarejestrowanie pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego UE, w ciągu 30 dni od dnia jego sprowadzenia do kraju – aby właściciel nie zapłacił kary, musi zarejestrować pojazd sprowadzony z terytorium państwa członkowskiego UE, w ciągu 30 dni od dnia jego sprowadzenia do kraju. Termin ten jest liczony łącznie i dotyczy wszystkich kolejnych nabywców.

W przypadku pojazdów sprowadzanych z zagranicy należy pamiętać że:

• Jeśli sprowadzamy zarejestrowany pojazd z terytorium państwa członkowskiego UE, to mamy obowiązek zarejestrować go w kraju w ciągu 30 dni od daty sprowadzenia. Datę sprowadzenia wpisujemy do wniosku o rejestrację. Jest to data deklarowana przez sprowadzającego i ma to być ten dzień, w którym pojazd zakupiony za granicą dotarł do miejsca przeznaczenia na terytorium naszego kraju.

• Jeśli kupujemy w kraju pojazd sprowadzony z zagranicy przez inną osobę (firmę), to musimy od niej otrzymać na piśmie informację o dacie sprowadzenia. Jeśli z informacji od sprzedającego będzie wynikać, że pojazd został sprowadzony wcześniej niż 30 dni od daty zakupu, musimy się liczyć z tym, że wydział komunikacji, w którym będzie ten pojazd rejestrowany, nałoży na nas karę finansową.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Sprzedałem pojazd którym jeździłem 3 lata a nie był on przerejestrowany na mnie. Czy mam iść zgłaszać sprzedaż pojazdu który nie stał w WK na mnie?