Ktoś wypożyczył rowery miejskie i porzucił je przy… Lidlu. Jaka kara dla użytkownika?

porzucony rower miejski lublin
Porzucone rowery miejskie | fot. czytelnik Luk Jus

Przez kilka dni na tyłach sklepu Lidl przy al. Solidarności leżały dwa rowery miejskie, które zostały porzucone przez użytkowników. Czy i z jakimi konsekwencjami muszą się liczyć użytkownicy, którzy porzucają tak wypożyczone rowery?

To nie pierwszy taki przypadek, kiedy użytkownicy porzucają wypożyczone rowery. Najczęstszym powodem porzucenia roweru jest jego awaria/uszkodzenie m.in. przebita opona lub gdy łańcuch spadnie z zębatki. Jednak osoby, które wypożyczają jednoślady nie liczą się z konsekwencjami, jakie mogą ponieść za porzucenie roweru, nie odstawiając go do stacji.

O sposób postępowania w przypadku znalezienia porzuconego roweru, jak i konsekwencji z jakimi powinna liczyć się osoba, która nie odstawiła roweru na stację porozmawialiśmy z Jakubem Gizą z Nextbike Polska, operatorem Lubelskiego Roweru Miejskiego.

Co powinna zrobić osoba, która zauważyła porzucony rower miejski? Czy powinna gdzieś to zgłosić?

Osoba, która zauważy porzucony rower powinna zgłosić taki fakt na infolinię Lubelskiego Roweru Miejskiego 81 464 66 00. Można to zrobić także poprzez aplikację Nextbike wybierając w menu opcję Zgłoś problem, a następnie wyślij wiadomość lub kontaktując się z nami przez komunikator na stronie LRM na Facebooku.

W przypadku znalezienia i odzyskania takiego roweru osoba przekazująca informację otrzymuje nagrodę w postaci doładowania konta kwotą 10 zł.

Z jakimi konsekwencjami musi liczyć się osoba, która nie odstawi na stację wypożyczonego roweru?

Wypożyczający, którzy porzucą rower, muszą być świadomi odpowiedzialności. W przypadku zweryfikowania, że użytkownik nie zwrócił wypożyczonego roweru do stacji osobie takie grożą kary wynikające z regulaminu LRM. Kara za nieoddanie roweru miejskiego w terminie wynosi 200 złotych (opłata za przekroczenie 12 godzin wypożyczenia).

Kwota może wynieść nawet 2000 złotych w przypadku, gdy doszło do próby kradzieży lub utracenia roweru.

Ile w systemie Lubelskiego Roweru Miejskiego, jest „zaginionych” rowerów?

Od początku sezonu użytkownicy 10 razy zgłaszali przypadki porzuconych rowerów, które zostały odbierane przez ekipy obsługujące system. Na dzień odpowiedzi w całym systemie LRM jako „zaginione” zgłoszone zostały 3 rowery.

Czy lubelski system posiada rowery, które zostały na tyle uszkodzone, że musiały zostać wyłączone z użytku?

Rowery, w których usterek nie można usunąć na stacji trafiają do serwisu, gdzie przechodzą gruntowny przegląd oraz niezbędne wymiany części. W przypadku uszkodzenia roweru niepozwalającego na jego naprawę rowery jest wymieniany na sprawny.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Rowerki świetny pomysł, tylko że często niesprawne do końca albo zwyczajnie niedostepne. Mogli by zadbać o to żeby bardziej rozwozić rowery, także w trakcie dnia. np. w centrum – litewski-deptak często nie ma żadnego, a pod zamkowymi 40 sztuk x__x …