Ktoś uszkodził żeliwną studnię przy Bramie Krakowskiej. Kosztowała ponad 140 tys. zł

studnia brama krakowska uszkodzona
Uszkodzona studnia przy Bramie Krakowskiej | fot. Magda Luczyn

Nieznany sprawca uszkodził w nocy z soboty na niedzielę żeliwną studnię stojącą tuż przy Bramie Krakowskiej. Ktoś prawdopodobnie stanął na żeliwnym kole, które pod ciężarem ciała pękło.

Przypomnijmy, że żeliwna studnia jest rekonstrukcją żeliwnej pompy (studni), która stała przed Bramą Krakowską na przełomie XIX/XX wieku. Jest ona podłączona do sieci miejskiej i dzięki temu w gorące dni można się ochłodzić.

Przygotowanie żeliwnego odlewu studni wraz z usługą montażu kosztowało miasto 141 450 złotych. Teraz strażnicy miejscy będą szukać wandala, a miasto zleci wykonanie nowego odlewu koła, które było mechanizmem do „pompowania” wody.

Przypomnijmy, że do odkrycia studni z początku XIX wieku doszło w lipcu 2018 roku, kiedy to w pobliżu Bramy Krakowskiej były prowadzone prace przebudowy deptaka. Studnia miała 22,5 metra głębokości i trzy metry średnicy.

IMG 20190624 130642
Żeliwna studnia przy Bramie Krakowskiej | fot. Dominik Wąsik

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Co za glupie kurwy.. matke se zepsuj a nie miasto niszczysz jebany nierobie

  2. Ile jeszcze będzie w tym mieście takich przekretow w stylu ławka czy kran za 140 tyś. Kto tym razem skubna sobie z tej studzienki? A następne co będzie może drzewo za pół banki? Banda złodziei która dorabia się na przekretach i publicznych pieniądzach!