Krzysztof Żuk złamał prawo zasiadając w radzie nadzorczej PZU Życie

Krzysztof Żuk Prezydent Lublina
Archiwum prywatne Krzysztofa Żuka

Krzysztof Żuk złamał prawo będąc zarazem prezydentem i członkiem rady nadzorczej PZU Życie – tak uznał sąd administracyjny, przyznając tym samym rację wojewodzie lubelskiemu.

Sprawa dotycząca wygaszenia mandatu prezydenta Krzysztofa Żuka ciągnie się od 2016 roku. Początkowo CBA domagało się odwołania Krzysztofa Żuka ze stanowiska prezydenta miasta Lublin.

Chodziło o sprawę z lat 2014-16, kiedy to Żuk będąc prezydentem Lublina zasiadał w Radzie Nadzorczej PZU Życie. – „Kontrola wykazała, że od 1 stycznia 2014 r. do 21 stycznia 2016 r. wbrew zakazowi zasiadał w radzie nadzorczej spółki PZU na Życie S.A. Dodatkowo ustalono, że pobierał z tego tytułu wynagrodzenie, w sumie ponad 260 tys. zł” – mówił Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA.

Pod koniec listopada 2016 roku wojewoda lubelski Przemysław Czarnek poinformował, że wyśle do Rady Miasta Lublin wniosek o stwierdzenie wygaśnięcia mandatu prezydenta Krzysztofa Żuka. Prezydent jednak ubiegł wojewodę i sam przygotował taki wniosek. Rada Miasta nie zagłosowała za przyjęciem takiego wniosku.

Wojewoda lubelski na początku lutego 2017 roku wydał zarządzenie zastępcze w sprawie wygaśnięcia mandatu prezydentowi Lublina Krzysztofowi Żukowi. W zarządzeniu zastępczym wojewoda podkreślał, że złamał on ustawę antykorupcyjną łącząc te stanowiska.

Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, gdzie Krzysztof Żuk odwołał się od decyzji wojewody. Podczas poniedziałkowej (26 listopada) rozprawy zapadł wyrok wydany przez sędzie Martę Laskowską-Pietrzak – „Krzysztof Żuk naruszył przepisy zasiadając w radzie nadzorczej spółki”.

Krzysztof Żuk jednak nie przestanie być prezydentem Lublina. Dlaczego? Bo sprawa dotyczyła wygaszenia mandatu w kadencji 2014-2018. Tamta zakończyła się 16 listopada 2018 roku. Od 22 listopada natomiast rozpoczęła się kolejna kadencja Żuka.

Oświadczenie Krzysztofa Żuka

„Odnosząc się do poniedziałkowego orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie w pierwszym rzędzie należy wskazać, że jest ono nieprawomocne i nie może wywrzeć jakiegokolwiek skutku prawnego. Z pewnością złożę skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Przedstawiłem szereg dowodów potwierdzających, że nie złamałem prawa, a cała sprawa ma charakter wyłącznie polityczny.

Pragnę zaznaczyć, że dzisiejszy wyrok dotyczy poprzedniego mandatu Prezydenta Miasta Lublin, który i tak już wygasł z chwilą upływu kadencji, tj. w dniu 16 listopada 2018 r. co również stwierdził i podkreślił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w ustnym uzasadnieniu wyroku. Dzisiejsze orzeczenie WSA nie ma jakiegokolwiek wpływu ani na rozstrzygnięcia podejmowane w poprzedniej kadencji, ani na bieżące wykonywanie moich praw i obowiązków jako Prezydenta Miasta Lublin.

Z poważaniem,
dr Krzysztof Żuk
Prezydent Miasta Lublin”

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.