Krewki rowerzysta znieważył ratowników medycznych i pogryzł specjalistyczny materac. „Chłop w szoku był”…

karetka pogotowia ratownik
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Pewien 40-letni rowerzysta został zatrzymany i umieszczony w policyjnym areszcie za znieważenie i groźby karalne kierowane wobec ratowników medycznych, którzy mu pomagali, w kwestii urazu, jakiego doznał na rowerze. Mężczyzna wcześniej wezwał ich, ponieważ miał wypadek. Za znieważenie funkcjonariusza publicznego, jakim jest ratownik, grozi mu kara pozbawienia wolności do 3 lat.

Niespokojna niedziela w Poniatowej

W ostatnią niedzielę, policjanci z Opola Lubelskiego otrzymali wezwanie do Poniatowej, gdzie ratownicy medyczni podczas udzielania pomocy poszkodowanemu rowerzyście, zostali przez niego zaatakowani i znieważeni.

ambulans karetka pogotowia ratunkowego
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Zero wdzięczności za okazaną pomoc

Podczas interwencji policja zastała ekipę karetki pogotowia, która udzielała pomocy 40-latka z Opola Lubelskiego. Z ustaleń poczynionych wynikało, że samodzielnie wezwał on pomoc po upadku z roweru. Ratownicy opowiedzieli, że mężczyzna, od samego początku badania, stawał się agresywny, używając obraźliwych słów, grożąc im śmiercią i naruszając nietykalność cielesną jednego z nich. Pomimo prób uspokojenia, jego wzburzenie tylko rosło. W pewnym momencie nawet pogryzł specjalistyczny materac medyczny w karetce.

d879973091
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Adekwatna kara dla czynu krewkiego rowerzysty

Po zbadaniu 40-latek został umieszczony w policyjnym areszcie. W we wtorek mężczyzna usłyszał cztery oskarżenia, obejmujące znieważenie ratowników medycznych, naruszenie nietykalności cielesnej jednego z nich, groźby karalne wobec ratowników oraz uszkodzenie mienia.

pobicie kajdanki
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Ratownik to funkcjonariusz publiczny

Przypominamy, że jeżeli ratownik medyczny udziela pierwszej pomocy, kwalifikowanej pierwszej pomocy lub podejmuje medyczne czynności ratunkowe, przysługuje mu ochrona jaka jest przewidziana dla funkcjonariusza publicznego. A zatem każdy, kto naruszy nietykalność cielesną, znieważy, będzie wpływał przemocą lub groźbą bezprawną na wykonywanie czynności, bądź dopuści się czynnej napaści na ratownika medycznego, musi liczyć się z odpowiedzialnością karną. Czyny te są przestępstwami i w zależności od danego artykułu w kodeksie karnym, grozi za nie kara więzienia od 2 do 10 lat.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.