Kredyt walutowy – w jakiej walucie obcej można uzyskać kredyt?

kredyt walutowy

Kredyt walutowy pozwala na uzyskanie zobowiązania w obcej walucie. Obecnie o kredyt ten mogą starać się jedynie osoby, które otrzymują pensję w walucie kredytu. Kredyt walutowy z reguły ma niższe oprocentowanie niż kredyt złotowy.  W jakiej walucie obcej można uzyskać kredyt? Którą waluta jest najczęściej wybierana?

Kredyt walutowy w euro

Kredyt walutowy w euro jest najczęściej wybieranym spośród wszystkich dostępnych kredytów w walucie obcej.  Należy pamiętać, że o kredyt walutowy w euro starać mogą się jedynie te osoby, które uzyskują przychód w tej walucie. 

Dodatkowo bank wymagać może przedłożenia dokumentów potwierdzających zatrudnienie czy wysokość uzyskiwanego dochodu. W przypadku starania się o kredyt walutowy w euro należy pamiętać, że minimalny wkład własny wynosi 30%. To znacznie więcej niż wkład własny wymagany w przypadku starania się o kredyt złotowy. 

Kredyt walutowy w euro – co warto wiedzieć?

Kolejną ważną informacją jest ta, że w przypadku kredytów w euro, maksymalna długość kredytowania to 20 lat. Dla porównania, kredyty złotowe można zaciągać nawet na okres 30 lat, co obniża koszt miesięcznej raty kredytu. 

Wykaz wymaganych dokumentów:

  • umowa o pracę lub kontrakt za granicą
  • wyciąg z konta bankowego z ostatnich kilku miesięcy
  • zeznanie podatkowe z ubiegłego roku
  • potwierdzenie zameldowania w Polsce
  • pozwolenie na pobyt za granicą
  • pozwolenie na pracę za granicą
  • zaświadczenie potwierdzające wysokość uzyskiwanych przychodów

Dokumenty do banku trzeba dostarczyć w języku polskim. Tłumaczenie powinno zostać wykonane przez tłumacza przysięgłego. 

Kredyt walutowy we frankach szwajcarskich

Wyróżnić można kredyt walutowy, kredyt indeksowany do waluty obcej oraz kredyt denominowany do waluty obcej. W przypadku kredytu walutowego kwota zadłużenia wyrażona jest w walucie kredytu. 

W przypadku kredytu indeksowanego kwota zobowiązania podana jest w złotówkach, jednak wypłata środków dokonywana jest w walucie indeksowanej.  Kredyt przeliczany jest po aktualnym kursie na daną walutę w momencie wypłaty zobowiązania. Kwota kredytu uzależniona jest od kursu waluty. Denominowany kredyt walutowy charakteryzuje się tym, że kwota kredytu podana jest w walucie obcej. Bank dokonuje przeliczenia całej kwoty na złotówki. Umowa kredytowa musi zawierać kurs, po którym bank przelicza kredyt. 

Kredyt we frankach szwajcarskich

Obecnie wiadomo, że w latach 2005 – 2008 banki stosowały w umowach kredytowych niedozwolone klauzule indeksacyjne. Konsekwencją tego jest znacznie wyższe zadłużenie kredytobiorców, niż informował o tym bank. Osoby te mogą skorzystać z bezpłatnego narzędzia, jakim jest Kalkulator frankowicza

Pozwala on na wyliczenie orientacyjnej kwoty, jaką kredytobiorca może odzyskać od banku w przypadku wygrania procesu sądowego. Aby skorzystać z kalkulatora, należy wpisać do niego podstawowe parametry umowy takie jak kwota kredytu czy data uzyskania kredytu. 

W jakiej walucie można uzyskać kredyt?

W Polsce kredyt walutowy może uzyskać osoba, która otrzymuje dochody w walucie kredytu.  Jest to zgodne z Rekomendacją S KNF. Pozwala to na zapewnienie regularnej obsługi oraz spłaty kredytu.  Bank wymagać może przedłożenia dokumentów takich jak umowa o pracę za granicą lub zaświadczenie potwierdzające wysokość zarobków.

W Polsce banki oferują kredyt walutowy w euro, dolarach amerykańskich, funtach brytyjskich oraz we frankach szwajcarskich.  Należy pamiętać, że nie każdy bank udziela kredytów walutowych.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.