Ważny temat? Prześlij newsa!

Kredyt walutowy – w jakiej walucie obcej można uzyskać kredyt?

Publikacja Sponsorowana

Kredyt walutowy pozwala na uzyskanie zobowiązania w obcej walucie. Obecnie o kredyt ten mogą starać się jedynie osoby, które otrzymują pensję w walucie kredytu. Kredyt walutowy z reguły ma niższe oprocentowanie niż kredyt złotowy.  W jakiej walucie obcej można uzyskać kredyt? Którą waluta jest najczęściej wybierana? Kredyt walutowy w euro Kredyt walutowy w euro jest […]

kredyt walutowy

Kredyt walutowy pozwala na uzyskanie zobowiązania w obcej walucie. Obecnie o kredyt ten mogą starać się jedynie osoby, które otrzymują pensję w walucie kredytu. Kredyt walutowy z reguły ma niższe oprocentowanie niż kredyt złotowy.  W jakiej walucie obcej można uzyskać kredyt? Którą waluta jest najczęściej wybierana?

Kredyt walutowy w euro

Kredyt walutowy w euro jest najczęściej wybieranym spośród wszystkich dostępnych kredytów w walucie obcej.  Należy pamiętać, że o kredyt walutowy w euro starać mogą się jedynie te osoby, które uzyskują przychód w tej walucie. 

Dodatkowo bank wymagać może przedłożenia dokumentów potwierdzających zatrudnienie czy wysokość uzyskiwanego dochodu. W przypadku starania się o kredyt walutowy w euro należy pamiętać, że minimalny wkład własny wynosi 30%. To znacznie więcej niż wkład własny wymagany w przypadku starania się o kredyt złotowy. 

Kredyt walutowy w euro – co warto wiedzieć?

Kolejną ważną informacją jest ta, że w przypadku kredytów w euro, maksymalna długość kredytowania to 20 lat. Dla porównania, kredyty złotowe można zaciągać nawet na okres 30 lat, co obniża koszt miesięcznej raty kredytu. 

Wykaz wymaganych dokumentów:

Dokumenty do banku trzeba dostarczyć w języku polskim. Tłumaczenie powinno zostać wykonane przez tłumacza przysięgłego. 

Kredyt walutowy we frankach szwajcarskich

Wyróżnić można kredyt walutowy, kredyt indeksowany do waluty obcej oraz kredyt denominowany do waluty obcej. W przypadku kredytu walutowego kwota zadłużenia wyrażona jest w walucie kredytu. 

W przypadku kredytu indeksowanego kwota zobowiązania podana jest w złotówkach, jednak wypłata środków dokonywana jest w walucie indeksowanej.  Kredyt przeliczany jest po aktualnym kursie na daną walutę w momencie wypłaty zobowiązania. Kwota kredytu uzależniona jest od kursu waluty. Denominowany kredyt walutowy charakteryzuje się tym, że kwota kredytu podana jest w walucie obcej. Bank dokonuje przeliczenia całej kwoty na złotówki. Umowa kredytowa musi zawierać kurs, po którym bank przelicza kredyt. 

Kredyt we frankach szwajcarskich

Obecnie wiadomo, że w latach 2005 – 2008 banki stosowały w umowach kredytowych niedozwolone klauzule indeksacyjne. Konsekwencją tego jest znacznie wyższe zadłużenie kredytobiorców, niż informował o tym bank. Osoby te mogą skorzystać z bezpłatnego narzędzia, jakim jest Kalkulator frankowicza. 

Pozwala on na wyliczenie orientacyjnej kwoty, jaką kredytobiorca może odzyskać od banku w przypadku wygrania procesu sądowego. Aby skorzystać z kalkulatora, należy wpisać do niego podstawowe parametry umowy takie jak kwota kredytu czy data uzyskania kredytu. 

W jakiej walucie można uzyskać kredyt?

W Polsce kredyt walutowy może uzyskać osoba, która otrzymuje dochody w walucie kredytu.  Jest to zgodne z Rekomendacją S KNF. Pozwala to na zapewnienie regularnej obsługi oraz spłaty kredytu.  Bank wymagać może przedłożenia dokumentów takich jak umowa o pracę za granicą lub zaświadczenie potwierdzające wysokość zarobków.

W Polsce banki oferują kredyt walutowy w euro, dolarach amerykańskich, funtach brytyjskich oraz we frankach szwajcarskich.  Należy pamiętać, że nie każdy bank udziela kredytów walutowych.

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check