Koziołek wciąż suchy. Kiedy MPWiK uruchomi poidełko na deptaku?

Poidełko Koziołek wciąż bez dostępu do wody
Poidełko Koziołek wciąż bez dostępu do wody | fot. Dominik Wąsik

Z miejskiego poidełka na deptaku po raz ostatni mogliśmy pić kranówkę przed pandemią. Nasz czytelnik chciał spróbować wody z Koziołka, ale stojące tam poidełko nadal nie działa, pomimo końca obostrzeń.

Zdrój Koziołek nie działa

Poidełko w formie Koziołka na deptaku jest jedną z atrakcji turystycznych Lublina. Turyści, przechodząc obok niego, robią sobie zdjęcia i zastanawiają, dlaczego jest zepsuty. Zdrój ten, jak wszystkie pozostałe poidełka w Lublinie nie działa. I nie jest to usterka, czy awaria zdroju. Do tej pory sanepid nie wyraził zgody na uruchomienie poidełka.

„W związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju, mając na uwadze bezpieczeństwo osób korzystających z poidełek, decyzja o ich uruchomieniu podejmowana była w okresie ostatnich dwóch lat po uzyskaniu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lublinie” – mówi Magdalena Bożko, rzeczniczka Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie.

Na początku maja Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lublinie wyraził i przekazał do Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin opinię w tej sprawie, w której stwierdził:

Zgodnie z aktualną sytuacją epidemiologiczną w kraju (…) Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lublinie informuje, że wskazane jest użytkowanie wyłącznie tych form udostępniania wody do picia, które nie powoduje styczności kranu z ustami, ale także z twarzą znajdującą się w bliskiej odległości od źródła wody” – czytamy w opinii.

„Zgodnie z powyższą opinią nie podjęto decyzji o uruchomieniu poidełek” – informuje Magdalena Bożko.

W połowie maja Ministerstwo Zdrowia wprowadziło stan zagrożenia epidemicznego. Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej ponownie wystąpił do sanepidu pismo z prośbą o wyrażenie opinii dotyczącej uruchomienia poidełek wody pitnej na terenie Lublina.

„26 maja sanepid wyraził opinię, na podstawie której Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej zlecił MPWiK uruchomienie poidełek, ze szczególnym zachowaniem reżimu sanitarnego podczas eksploatacji. Służby MPWiK rozpoczną sukcesywne uruchamianie poidełek w pierwszych dniach czerwca” – mówi Bożko.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.