Kosztowne odśnieżanie Lublina. Ile miasto zapłaciło za ostatnią dobę pracy drogowców?

Sparaliżowane ulice, kolizje drogowe i duże opóźnienia komunikacji miejskiej. Tak wyglądała ostatnia doba na lubelskich ulicach. Ile miasto przez ten czas wydało na odśnieżanie ulic i chodników?

Każdy dzień, w którym ciężki sprzęt musi walczyć ze śniegiem i lodem na ulicach sprawia, że z kasy Lublina ubywa setki tysięcy złotych.

W Lublinie pieniądze na odśnieżanie mogą tej zimy skończyć się bardzo szybko. Z ponad 12 milionów złotych, jakie miasto zarezerwowało na ten cel w swoim budżecie, ubyło już ponad 250 tys. złotych.

Miasto podsumowało ostatnią dobę pracy solarek, piaskarek i pługów śnieżnych. – Akcja odśnieżania rozpoczęła się już w godzinach wieczornych około godz. 18:30 i trwała do godz. 6 rano. W tym czasie udało się doprowadzić jezdnie do odpowiedniego stanu, nawierzchnia była czarna, a ulice przejezdne – informuje Olga Mazurek-Podleśna z UM Lublin.

Na drogi Lublina wyjechało wtedy 28 sztuk sprzętu, który pracował łącznie 196 godzin, zużyto w tym czasie 191 ton soli. Był to koszt 136 tys zł. W nocy odśnieżone zostały także wszystkie chodniki pozostające w stałym utrzymaniu. Był to koszt dodatkowych 40 tys zł.

Od około godz. 6:30 rozpoczęły się opady intensywnego śniegu, które trwały do około godz. 9:00. W tym czasie na lubelskich ulicach pracowało 28 sztuk pojazdów solarek opłużonych dużych i solarek małych.

Opady intensywnego śniegu utrudniały poruszanie się kierowcom jak i autobusom komunikacji miejskiej. Autobusy na ul. 3 Maja musiały stanąć na poboczu, ponieważ warunki panujące na drodze nie pozwalały na kontynuację jazdy tą ulicą.

– Poranna akcja była trudna szczególnie ze względu na szczyt komunikacyjny oraz intensywny opad śniegu. Samochody poruszające się z mniejszą prędkością, tworzyły zatory i kolizje uniemożliwiały swobodny przejazd sprzętu – dodaje Mazurek-Podleśna. W związku z tym apelujemy do mieszkańców, o przepuszczanie sprzętu odśnieżającego w korkach, oczywiście w miarę możliwości.

Chodniki przy kamienicach

Za odśnieżanie chodników odpowiadają właściciele lub zarządcy posesji przyległych do chodników. Nie jest to zadanie zarządcy drogi. Zgodnie z przepisami za uchylanie się od odśnieżenia chodnika przy swojej posesji jej właściciel lub zarządca może być ukarany mandatem.

DW

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.