Koszt instalacji fotowoltaicznej i jej opłacalność – fotowoltaika na województwo lubelskie w 2022 roku

Czy instalacja fotowoltaiczna może się zapalić?
Czy instalacja fotowoltaiczna może się zapalić? | fot. pixabay

Zastanawiasz się nad montażem paneli fotowoltaicznych? Mieszkasz w Lublinie lub okolicach i ciekawi Cię koszt instalacji, płynące z niej oszczędności oraz wydatki na późniejszą eksploatację czy ewentualne naprawy? Fotowoltaika w lubelskim to bardzo gorący temat i warto zgłębić tajniki systemu fotowoltaicznego.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Koszt instalacji fotowoltaicznej jest zależny od wielu zmiennych, m.in. od:

  • mocy instalacji
  • wielkości budynku zasilanego przez panele
  • rodzaju samych paneli
  • potrzeb użytkowników
  • możliwości uzyskania dofinansowania/odliczenia jego kwoty.
  • umiejscowienia instalacji fotowoltaicznej

Główną determinantą ceny instalacji fotowoltaicznych jest ich rozmiar, a ten dopasowuje się do potrzeb gospodarstwa domowego. Przyjmuje się, że średnia cena instalacji fotowoltaicznej w gospodarstwie domowym oscyluje między 15 tys. zł a 25 tys. zł.

Przykładowy rachunek VOLTMAX

Na cenę instalacji fotowoltaicznej wpływa jakość oraz parametry techniczne zastosowanych komponentów takich jak inwerter, panele fotowoltaiczne, zabezpieczenia AC/DC, okablowanie, złączki do fotowoltaiki i inne potrzebne elementy, a także koszty robocizny.

Jakie czynniki wpływają na opłacalność paneli fotowoltaicznych?

  • Pierwszym czynnikiem wpływającym na opłacalność instalacji fotowoltaicznej jest jej jednorazowy wydatek z którego będziemy korzystać wiele lat. W skład jednorazowego wydatku zaliczają się  panele fotowoltaiczne, inwerter, cały potrzebny osprzęt, a nawet koszt montażu, te wszystkie rzeczy kupujemy tylko raz, natomiast z całej instalacji możemy korzystać przez długie lata.
  • Drugim czynnikiem determinującym korzyści wynikające z fotowoltaiki jest fakt, że po zamontowaniu paneli fotowoltaicznych ich właściciel staje się prosumentem. Instalacja pozwala produkować własną energię i uniezależnić się energetycznie, a tym samym uniknąć podwyżek cen energii elektrycznej.
  • Trzecim czynnikiem wpływającym na korzyści z inwestycji jest możliwość sprzedaży nadwyżek energii. Jeśli nasza instalacja fotowoltaiczna wyprodukuje więcej prądu niż potrzebujemy, nadwyżkę możemy sprzedać do sieci i nie obowiązuje nas od tej sprzedaży podatek VAT.
  • Czwartym i ostatnim czynnikiem determinującym zyski z montażu fotowoltaiki jest wybór odpowiednich rozwiązań dostosowanych do charakterystyki naszego obiektu. Instalacja fotowoltaiczna będzie inna w gospodarstwie domowym, gospodarstwie rolnym oraz w zakładzie produkcyjnym. Zbytnie oszczędności na wybranych rozwiązaniach, takich jak np. moduły fotowoltaiczne mogą sprawić, że fotowoltaika stanie się mniej opłacalna niż w momencie, gdybyśmy wybrali sprawdzone rozwiązania renomowanych marek.
Inwestor prywatny Voltmax realizacja woj. Lubelskie
Słoneczny dzień Instalacja na dachu VOLTMAX

O opłacalności fotowoltaiki decyduje też dostępność ulgi termomodernizacyjnej. Ulga ta pozwala odliczyć koszt montażu i paneli od podatku. Wysokość ulgi termomodernizacyjnej jest zależna od skali podatkowej, w jakiej rozlicza się podatnik.

Lubelskie to idealne miejsce dla fotowoltaiki

W Lublinie możemy wiele zyskać na posiadaniu własnej instalacji fotowoltaicznej. Fotowoltaika w lubelskim jest bardzo opłacalna, dlatego, że poziom nasłonecznienia w naszym województwie jest nawet o 10% wyższy niż w innych miejscach w Polsce. Lublin jest w czołówce miast, które najlepiej spełniają kryteria pod kątem montażu fotowoltaiki, gdyż nasłonecznienie wynosi u nas aż 1337 kWh/m2. Nie czekaj i obniż rachunki za prąd 

Koszt eksploatacji i napraw fotowoltaiki

Prosument decydujący się na montaż instalacji fotowoltaicznej musi mieć świadomość, że panele wymagają okresowego czyszczenia, aby zalegające na nich zabrudzenia nie pogarszały zdolności do produkowania energii elektrycznej. Co prawda panele fotowoltaiczne są pokryte samoczyszczącą powłoką, z której brud i kurz są zmywane deszczem, ale część zanieczyszczeń, np. ptasie odchody będą wymagały naszej interwencji.

Ceny czyszczenia paneli wynoszą średnio 8-20 zł za metr kwadratowy, ale często kosztuje to np. 10 zł-25 zł za sztukę, więc nie są to duże wydatki, a przy tym takie czyszczenie wykonuje się sporadycznie, lecz należy wykonać to ze szczególną starannością, właściwą techniką i ostrożnością – przecież nie chcemy przypadkowo uszkodzić naszej instalacji.

Warto tutaj zauważyć, że fotowoltaika na województwo lubelskie jest mniej wymagająca pod kątem mycia, gdyż w naszym województwie nie występuje takie zapylenie, jak ma to miejsce m.in. na Śląsku czy ogólnie na terenie południowej Polski, jednak jest to zależne od terenu na którym posiadamy naszą instalację, bliskie zalesienie, lub pola mogą spowodować nadmierne osadzanie się pyłków na naszej instalacji.

Kosztem eksploatacyjnym jest też przegląd instalacji, którego cena wynosi ok. 250 zł. Do tego należy doliczyć też ubezpieczenie fotowoltaiki kosztujące ok. 50 zł rocznie.

Jak szybko zwraca się instalacja fotowoltaiczna w woj. lubelskim?

Odpowiednio dobrana, zainstalowana i skonfigurowana fotowoltaika powinna zapewniać zwrot z inwestycji w czasie od 8 do 10 lat, ale żeby się tak stało i czas zwrotu był możliwie krótki, prosument musi dbać o instalację m.in. poprzez wspomniane wyżej przeglądy, ewentualne naprawy czy mycie paneli fotowoltaicznych. Jeśli ceny energii szybko wzrosną, to oszczędność generowana przez instalację fotowoltaiczną przyniesie szybszy zwrot.

Fotowoltaika w praktyce VOLTMAX

Ile można zaoszczędzić na fotowoltaice?

Oszczędność na fotowoltaice zależy od jej charakteru, a przede wszystkim od jej mocy. Moc instalacji powinna pokrywać zapotrzebowanie gospodarstwa domowego. Przyjmuje się, że 1 kWh mocy instalacji pozwala na wyprodukowanie 1000 kWh energii elektrycznej. Określenie zapotrzebowania energetycznego budynku nie jest trudne – w tym celu należy pomnożyć roczne zużycie prądu przez 1,2 – a później podzielić przez roczną produkcję z kW.

Przyjmując, że roczne zużycie prądu wynosi 2500 kWh, natomiast produkcja z instalacji będzie wynosiła 1000 kWh na 1 kW, przeprowadzamy następujące obliczenie:

2500 kWh x 1,2/1000 kWh = 3,0 kWh

W przypadku rocznego zużycia energii na poziomie 2500 kWh potrzebujemy instalacji o mocy minimum 3,0 kWh.

Bazując na obecnej cenie energii elektrycznej wynoszącej 0,74 zł/ kWh, przy mocy 3,0 kWh rocznie możemy zaoszczędzić 1850 zł. Oczywiście oszczędności te będą rosły w miarę wzrostu cen energii, a takiego obrotu spraw możemy być w zasadzie pewni.

Czy opłaca się inwestować w fotowoltaikę?

Rozwój technologiczny sprawił, iż panele są z roku na rok coraz tańsze. Uwzględniając ceny paneli słonecznych z początku lat 70. XX wieku, obecnie te ceny są niższe o ponad 99%, więc różnica jest kolosalna. Trzeba też zauważyć, że na przestrzeni lat bardzo mocno wzrosły koszty energii elektrycznej, a obecna sytuacja rynkowa pokazuje, że w najbliższym czasie czekać nas będą kolejne podwyżki, a wysokość rachunków drastycznie wzrośnie.

Zaplanuj Swoją instalacje fotowoltaiczna z Voltmax

Opłacalność fotowoltaiki jest największa w sytuacji, kiedy Twoje opłaty za prąd są wysokie i wiesz, że instalacja dość szybko się zwróci. W fotowoltaikę warto inwestować wtedy, kiedy wiemy, że będziemy zamieszkiwać konkretny dom przez wiele lat, a nie tylko przez kilka najbliższych, chyba że chcemy dzięki systemowi podnieść wartość nieruchomości i zyskać przewagę konkurencyjną w przypadku planowanej sprzedaży domu.

Dziś nic nie daje nam takiej niezależności jak fotowoltaika. W województwie lubelskim naprawdę warto skorzystać z tego rozwiązania.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.