„Kosmiczny pociąg” w poniedziałek przeleci nad Lublinem. To nie jedyna atrakcja na dzisiejszym niebie!

„Kosmiczny pociąg” satelitów Starlink na niebie
„Kosmiczny pociąg” satelitów Starlink na niebie | fot. czytelnik Andrzej

Rozpoczyna się kolejny tydzień z widocznymi przelotami Starlinków nad Polską. W poniedziałek, 29 stycznia czekają nas dwie ciekawe obserwacje na niebie z udziałem sztucznych obiektów wystrzelonych w przestrzeń przez człowieka. Sprawdź, o której godzinie zerknąć na niebo.

Starlinki nad Polską – 29 stycznia 2024

W poniedziałek, 29 stycznia o godzinie 6:59 wystartowała kolejna misja Starlink G7-12. Mocno ściśnięty „kosmiczny pociąg” będzie widoczny nad Lublinem o godzinie 17:20. Sznur jasnych punktów będzie poruszał się po niebie od zachodu na wschód, zahaczając o Gwiazdę Polarną i przestanie być widoczny po godzinie 17:23.

Starlinki to satelity telekomunikacyjne, które są elementem projektu firmy SpaceX, założonej przez Elona Muska. Projekt zakłada stworzenie globalnej sieci internetowej opartej właśnie na satelitach umieszczonych na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Mapa przelotu satelitów Starlink nad Lublinem 29 stycznia 2024
Mapa przelotu satelitów Starlink nad Lublinem 29 stycznia 2024 | fot. Heavens-Above.com

Przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nad Polską – 29 stycznia 2024

Niecałą godzinę później będzie można podziwiać widowisko z udziałem ISS, czyli Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ta również będzie poruszać się z zachodu na wschód, ale z odchyleniem w stronę południowej części nieba. Przelot będzie trwał od 18:07 do 18:11. Jeśli nie orientujesz się na niebie, to warto wypatrywać stacji w pobliżu jasno świecącego Jowisza.

Mapa przelotu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nad Lublinem 29 stycznia 2024
Mapa przelotu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nad Lublinem 29 stycznia 2024 | fot. Heavens-Above.com

Materiał powstał przy współpracy z Gwiezdnym Przewodnikiem, którego możecie kojarzyć już z wcześniejszych materiałów na łamach Spotted Lublin. Krzysztofa często można spotkać na Placu Litewskim ze swoim teleskopem, który udostępnia wszystkim chętnym do obserwowania gwiazd.

Wcześniejsze publikacje Krzysztofa: Astronomia chodnikowa po lubelsku. Księżyc, planety i sztuczne satelity. To wszystko można zobaczyć w centrum Lublina

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.