Kościół w centrum Lublina stanie się sceną dla wyjątkowego wydarzenia poświęconego „głębokiej analizie samotności”

Solitude Sama Frajda
Zdjęcia z opisywanej sztuki | fot. Beata Bieńkowska

Wigilia. Radosny czas spędzony z najbliższymi. Karp, barszcz czerwony z uszkami i opłatek. Jednak są takie strony nas samych, myśli i uczucia zbyt mroczne, by się nimi dzielić. Czy można siebie usłyszeć przy wigilijnym stole? „Christmas Dinner” to wigilijna kolacja performatywna, w trakcie której artystki opowiadają historię o solitude.

Samotność — nośnikiem siły i energii do życiowych pozytywnych przemian

Solitude (pl. samotność) w sztuce samotność zostanie ukazana jako “czas i przestrzeń do rozwijania wewnętrznego spokoju i autonomii potrzebnej do angażowania się w życie w sposób skuteczny i kreatywny”. To zdanie stało się głównym założeniem. „Batchelor” opisuje Samotność jako drogę życia, którą można świadomie praktykować więc praktykowałam ten sposób pojmowania samotności od 17/09 do 2/12. Takie było moje założenie. Potem mój mózg wchłoną dyscyplinę, którą przyjęłam i stała się ona częścią mnie. Autorka sztuki chcę teraz pokazać innym, że to jak postrzegamy dane zjawisko, zależy tylko od nas i z pozoru negatywne emocje – mogą skrywać potężną moc do tworzenia naszego lepszego świata.

Christmas Dinner Lublin
Zdjęcia z opisywanej sztuki | fot. Beata Bieńkowska

Kościół miejscem dla sztuki – wyjątkowe emocje i rezygnacja z maski codzienności

Zdaniem autorki opisywanego wydarzenia kościół, to miejsce, które pozbawia nas racji do odgrywania czegoś, udawania czegokolwiek. W swojej pracy chciałabym zwrócić uwagę na to, że przestrzeń świątyni, to miejsce, które umożliwia głęboką więź z ludźmi. A jednocześnie, gdzie najbardziej można poczuć istnienie paradoksu, który polega na nieuchronnym byciu zawsze samemu i pośród innych. Myślę, że bez względu na wiarę w absolut lub jej brak w samotności mierzymy się z tymi samymi egzystencjalnymi pytaniami. Ten performance o samotności jest dla mnie potwierdzeniem tego, kim jesteśmy jako istoty ludzkie.

Artystki Christmas Dinner
Zdjęcia z opisywanej sztuki | fot. Beata Bieńkowska

Sztuka jako katalizator do zrozumienia roli społecznej i trudnych emocji, narzuconych przede wszystkim kobietom

Po co organizowane jest to wydarzenie i jaki ma główny przekaz dla zwykłego człowieka? Posłuchajmy co na ten temat, ma do powiedzenia autorka spektaklu” Frajda Natychmiast”

Czuję w swoim ciele skutki tego, że w moim kraju kobiety są kulturowo zaprogramowane do absorbowania wszelkich stresów i konfliktów. Do nieodpłatnej pracy emocjonalnej. W tej kulturze, kobietom przydziela się niemożliwe zadanie dbania o wszystkich, które niewypełnione generuje w ciele kobiety poczucie winy. Również dlatego kobiety mają znacznie więcej lęków i chorób autoimmunologicznych. Ponieważ są zaprogramowane, aby bardziej tłumić siebie. Jestem jedną z tych kobiet i moje przyjaciółki, siostra, mama, babcia też.

Ale znam też wielu mężczyzn, którzy mogą powiedzieć o sobie to samo. I wydaje mi się, że to nie jest zależne od płci, tylko od poziomu wrażliwości osoby. Jednak jestem kobietą i wypowiadam się w imieniu swojej płci.

Sama Frajda - Performerka i autorka
Autorka Christmas Dinner | fot. Beata Bieńkowska

Co czeka na widza podczas performatywnej kolacji „CHRISTMAS DINNER”

Osoby przybyłe na wydarzenie, mogą spodziewać się godzinnego performance w Bazylice u Dominikanów w Lublinie z aktorami na żywo. W przestrzeni performatywnej pojawi się operator z kamerą i zarejestruje przebieg filmowo, aby krótko później udostępnić materiał video online.

Artystki w sztuce Christmas Dinner
Zdjęcia z opisywanej sztuki | fot. Beata Bieńkowska

Jesteś samotny, samotna? Usiądź z nami przy stole

Wszystko po to, aby osoby, które w wigilijny wieczór są same — mogły “usiąść z nami przy stole”. CHRISTMAS DINNER, to opowieść o tym, jak sztuka pomaga przetrwać samotność, o tym że solitude jest pewnego rodzaju szansą, bo z tego stanu wydobywa się ogromna energia twórcza.

Kiedy można oglądać performacne CHRISTMAS DINNER W LUBLINIE?

Data wydarzenia: 21.12.2023

Miejsce: Bazylika u Ojców Dominikanów w Lublinie

Wstęp na wydarzenie: BEZPŁATNY

After: Po performansie artystki zapraszają wszystkich chętnych do Starej Winiarni (ul. Rynek 7) na rozmowy o solitude. Będzie ciepła herbata, schłodzone wino oraz włoski posiłek.

Artykuł powstał z udostępnionych materiałów w tym wywiadu z Aleksandra Jachymek, która rozmawiała z samą Frajda Natychmiast. Pełny wywiad znajdziecie tutaj: Rozmowa z autorką projektu

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.