Kościół apeluje o ostrożność: Komunia święta na rękę i zakaz używania wody święconej

msza ksiądz kielichy kościół shutterstock
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki wydał komunikat w sprawie możliwego zagrożenia koronawirusem w Polsce. Znalazły się w nim m.in. zalecenia dla wiernych dotyczące przyjmowania komunii i korzystania z wody święconej.

W związku z możliwym zagrożeniem koronawirusem w Polsce na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski zamieszczono specjalny komunikat. Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki zwrócił się w nim do duchowieństwa i wiernych z prośbą o „zachowanie zwiększonej ostrożności”.

Przewodniczący Episkopatu wskazuje, że ponieważ istnieje wiele dróg przenoszenia się koronawirusa, trzeba, „aby księża biskupi w swoich diecezjach, w ośrodkach, w których pojawiłoby się takie zagrożenie, przekazali wiernym informację o możliwości przyjmowania na ten czas Komunii świętej duchowej lub na rękę”.

Zwraca także uwagę, że Komunia duchowa jest aktem modlitewnym, którego celem jest osiągnięcie takiego zjednoczenia z Jezusem, jakie daje przyjmowanie Go w sakramencie Jego Ciała i Krwi, lecz poza przestrzenią sakramentalną. „Składa się ona z trzech elementów: wzbudzenia wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, miłości skierowanej ku Niemu oraz pragnienia, aby Jezus zechciał duchowo wejść w nasze życie” – dodaje abp Gądecki.

Podkreśla też, że osoby, które mają obawy przed zarażeniem, nie powinien w tym czasie korzystać z wody święconej umieszczonej w kropielnicach. „Pamiętajmy, że w czasie każdego zagrożenia życia społeczności ludzkiej odwoływano się zawsze do mocy gorącej modlitwy i skuteczności sakramentów. Dlatego zachęcam wszystkich do ożywienia głębokiej wiary w moc Eucharystii i polecania Panu Bogu tej sprawy w modlitwie powszechnej” – zaznaczył przewodniczący Episkopatu Polski.

W najbliższych dniach w polskich kościołach będzie odczytywana informacja Ministra Zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego, dotycząca koronawirusa. Informacja ta została przekazana w piątek wieczorem i została przekazana do wszystkich diecezji, z prośbą o rozpowszechnienie wśród wiernych.

W trakcie piątkowej konferencji prasowej prof. Łukasz Szumowski zapewnił, że w Polsce nie ma żadnego stwierdzonego przypadku koronawirusa, a wszystkie 39 próbek pobranych od pacjentów wykazało brak zakażenia patogenem. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podniosła globalne ryzyko wybuchu epidemii koronawirusa do „bardzo wysokiego” – najwyższego z możliwych.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.