Korupcja w branży kruszyw budowlanych – 16 osób zatrzymanych

Kajdanki. Fot. BortN66 Shutterstock e1491585565894
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) zatrzymali 16 osób związanych z korupcją w branży wydobycia i produkcji kruszyw budowlanych.

Zakrojona na szeroką skalę akcja CBA

W poniedziałek, 20 maja 2024 r., funkcjonariusze CBA dokonali zatrzymania 16 osób, w tym współwłaścicieli firmy z branży kruszyw oraz urzędników lokalnych samorządów z województwa podlaskiego. Akcja była częścią śledztwa nadzorowanego przez Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

W latach 2019-2021 podejrzani mieli przyjmować korzyści majątkowe za swoje usługi. Zatrzymani zostali przewiezieni do prokuratury, gdzie usłyszeli zarzuty z artykułów 228 i 229 kodeksu karnego.

50 milionów złotych
50 milionów złotych | fot. NBP

Przeszukania na Terenie 4 Województw

Funkcjonariusze CBA przeprowadzili przeszukania w 30 lokalizacjach na terenie czterech województw – podlaskiego, łódzkiego, mazowieckiego i lubelskiego. Akcje miały miejsce w siedzibach spółek, domach zatrzymanych oraz urzędach.

Środki Zapobiegawcze

Wobec siedmiu osób, w tym burmistrz Sokółki, prokuratura skierowała wnioski o tymczasowe aresztowanie na trzy miesiące. Sąd Rejonowy w Białymstoku przychylił się do tych wniosków, stosując m.in. „areszt warunkowy” i poręczenia majątkowe. Wobec innych podejrzanych zastosowano poręczenia majątkowe, dozory policyjne oraz zakazy opuszczania kraju.

sąd sędzia prawo
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

To dopiero pierwsza faza śledztwa, które wciąż się rozwija.

Czy mieliście kiedyś styczność z podobnymi przypadkami korupcji w swoim regionie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach i udostępnijcie ten artykuł!

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.