Koronawirus w Polsce. Nawet 5000 zł kary za złamanie zasad kwarantanny!

mieszkanie salon dom
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło zasady kwarantanny w związku z koronawirusem. Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat karny w wysokości 5000 złotych!

Duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa i innych wirusów przenoszonych drogą kropelkową. Jeżeli to możliwe, należy ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych i poprosić bliskich o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych.

Zasady kwarantanny w związku z koronawirusem

Na kogo jest nakładana kwarantanna?

Na osoby zdrowe, które miały styczność z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem.

Przez kogo jest nakładana kwarantanna?

Przez państwowego powiatowego lub granicznego inspektora sanitarnego jako decyzja administracyjna.

Czego nie robić podczas kwarantanny?

Nie opuszczaj miejsca kwarantanny oraz nie spotykaj się z innymi osobami, jeśli to niemożliwe – zachowaj bezpieczny odstęp wynoszący 1-1,5 m.

Co robić podczas kwarantanny?

Udzielaj Państwowej Inspekcji Sanitarnej informacji na temat stanu zdrowia. W razie pogorszenia się stanu zdrowia, natychmiast poinformuj przez telefon Państwową Inspekcję Sanitarną i zgłoś się do oddziału zakaźnego.

Zachowaj zasady higieny: często myj ręce, unikaj dotykania oczu i ust, myj lub dezynfekuj dotykane powierzchnie, podczas kaszlu i kichania zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%).

Na jaki czas jest nakładana kwarantanna?

Na 14 dni licząc od dnia styczności z osobami zakażonymi lub podejrzanymi z zakażenie koronawirusem.

Policjanci zapukają do drzwi

„Wypracowaliśmy mechanizm objęcia opieką osób, które są objęte kwarantanną domową. Do drzwi każdej osoby objętej kwarantanną zapuka policja, zapyta, czy wszystko w porządku, czy czegoś nie trzeba, ale też potwierdzi, czy osoba objęta kwarantanną jest tam, gdzie powinna być” – mówi Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat karny w wysokości 5000 złotych!

Wszystkie materiały dotyczące KORONAWIRUSA.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. A skąd mam kur… wiedzieć czy miałem styczność z taką osobą skoro dziennie mijam ich setki ? ?