Koronawirus w Polsce. GIS tłumaczy się ze „zgubionych” 22 tys. przypadków zakażenia

Pobieranie wymazów Covid-19 w punkcie drive-thru
Pobieranie wymazów Covid-19 w punkcie drive-thru | fot. DWOT

We wtorek do ogólnej liczby zakażeń koronawirusem w Polsce zostanie dopisane dodatkowe ok. 22 tys. przypadków, które przez przypadek „zgubiono” w ostatnich tygodniach.

W poniedziałek główny inspektor sanitarny Krzysztof Saczka poinformował, że w codziennych statystykach nie uwzględniono ok. 22 tys. przypadków zakażenia koronawirusem, które wykryto w ostatnich tygodniach.

„Przeprowadzona w całej Polsce analiza danych dotyczących przypadków zakażeń Covid-19 wykazała różnicę na poziomie 22 tys. wyników między systemem elektronicznym, a innymi używanymi dotychczas narzędziami zbioru danych. Zidentyfikowane rozbieżności nie wpływały w istotny sposób na ocenę sytuacji epidemiologicznej” – czytamy w komunikacie GIS.

W komunikacie rzecznik GIS Jan Bondar podkreślił, że głównymi przyczynami nieuwzględnienia ok. 22 tys. przypadków w podawanych codziennie statystykach były: opóźnienia w przekazywaniu wyników do inspekcji sanitarnej przez laboratoria testujące w kierunku SARS-CoV-2; różne źródła pozyskiwania danych i potrzeba ich weryfikacji; różne cele zbieranych danych (m.in. statystyki zakażeń, opracowanie ognisk epidemiologicznych, w tym identyfikacja źródeł zakażeń), a także przerwy w pracy stacji sanitarno-epidemiologicznych, spowodowane izolacją lub kwarantanną pracowników (okresowo ok. 20 proc. pracowników było wyłączonych z pracy).

Brakujące dane zostaną dodane we wtorek do ogólnej liczby dodatnich wyników Covid-19 w Polsce. Także od wtorku zmieni się również system raportowania i metoda prezentowania wyników. – „Będzie ona opierała się głównie o system EWP. Jednolity system raportowania w skali całego kraju” – tłumaczy Krzysztof Saczka. Laboratoria mają wprowadzać dane do systemu EWP w ciągu maksymalnie 48 godzin.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.