Konwój maszyny TBM w woj. lubelskim: DATA, TRASA. Trzy noce utrudnień na S17 i S19

Konwój maszyny TBM - mapa transportu woj. lubelskie
Konwój maszyny TBM - mapa transportu woj. lubelskie | fot. GDDKiA

Elementy maszyny TBM, która wydrąży tunel drogi ekspresowej S19 między Rzeszowem a Babicą, są już w drodze. Przedstawiamy szczegóły przejazdu konwoju TBM przez województwo lubelskie.

Transport maszyny TBM to wyjątkowe przedsięwzięcie pod względem logistycznym i technicznym przygotowywane od 1,5 roku przez wyspecjalizowane firmy. Maszynę rozłożono na części, ale i tak niektóre z jej elementów mają duże rozmiary i wagę, co jest dodatkowym utrudnieniem w transporcie. Tak dużych elementów jeszcze po polskich drogach nie przewożono.

Maszyna waży około 4000 ton, ma 112 metrów długość i tarczę wiercącą o średnicy 15,2 metra. TBM wydrąży tunel S19 między Rzeszowem a Babicą. Tunel będzie miał 2255 m długości. Średnica wewnętrzna każdej z pojedynczych naw głównych będzie wynosiła 13,45 m, natomiast zewnętrzna 14,65 m. Maksymalna głębokość prowadzonych prac to ponad 100 m.

Konwój w woj. lubelskim. Trasa i data przejazdu TBM

Cały transport składa się z czternastu zestawów transportowych podzielonych na trzy konwoje. Do przewozu największych elementów wykorzystywane są zestawy o wymiarach – szerokość 9 m, długość 74 m i waga ok. 260 ton, co łącznie z ładunkiem wynosi 500 ton.

Składają się z ciągnika balastowego ciągnącego zestaw, dwóch wielkich platform i drugiego ciągnika balastowego – pchającego, który zamyka zestaw. Pozostałe transporty (składające się z jednego ciągnika i platformy) są szerokości od 6 do 8 m i długości 35-40 m.

Przejazd TBM spowoduje utrudnienia na drogach ekspresowych S17 Warszawa – Lublin i S19 Lublin – Rzeszów. W związku z przejazdem konwoju może dojść do spowolnienia lub czasowego wstrzymania ruchu. Transport będzie się odbywał w godzinach 22:00-6:00.

Transport będzie poruszał się z maksymalną prędkością 10 km/h na obiektach mostowych, a poza nimi w granicach 20-30 km/h. Nie będzie możliwości wyprzedzenia go. Co więcej, w czasie przejazdu transportu przez węzły drogowe, wstrzymywany będzie ruch na włączeniach do S17 i S19.

Poniżej szczegóły transportu TBM w woj. lubelskim.

Noc z 21 na 22 listopada (poniedziałek/wtorek)

Transport maszyny TBM poruszał się będzie drogą ekspresową S17 z Warszawy w kierunku Lublina. W poniedziałek (21 listopada) o godz. 22:00 wyruszy z MOP Wola Korycka w woj. mazowieckim i po ok. godzinie przekroczy granicę woj. lubelskiego i mazowieckiego.

Następnie, o godz. 1, planowany jest postój przy węźle Skrudki, który potrwa 45 minut, a dalej przez węzeł Kurów Zachód transport wjedzie na S12. We wtorek (22 listopada) nad ranem, ok. godz. 4:30, konwój zatrzyma się na MOP Markuszów, gdzie pozostanie do godz. 22.

Noc z 22 na 23 listopada (wtorek/środa)

We wtorek transport wyruszy z MOP Markuszów o godz. 22:00. O północy dotrze do węzła Lublin Sławinek, gdzie wspólny przebieg dróg ekspresowych S12 i S17 krzyżuje się z S19. Stąd konwój będzie się kierował trasą Via Carpatia w kierunku Rzeszowa.

W środę (23 listopada) od godz. 00:50 do 1:35 planowany jest postój w okolicach węzła Lublin Węglin. O godz. 5 transport dotrze do MOP Rudnik przed Kraśnikiem, gdzie zaplanowano postój do godz. 22.

Noc z 23 na 24 listopada (środa/czwartek)

Wyjazd konwoju z MOP Rudnik zaplanowano w środę (23 listopada) o godz. 22. Po ok. 20 minutach pojazdy dotrą do węzła Kraśnik Północ, a po kolejnych ok. 30 minutach do węzła Kraśnik Południe.

W czwartek (24 listopada) ok. godz. 1:30 konwój dojedzie do MOP Janów Lubelski, gdzie planowany jest 45-minutowy postój. Następnie pojazdy przejadą między węzłami Janów Lubelski Południe a Lasy Janowskie, gdzie trwa budowa przejścia dla zwierząt. Na odcinku tym, w trakcie przejazdu TBM, planowane jest wstrzymanie ruchu w obu kierunkach na co najmniej godzinę.

Tej nocy przejazd zakończy się po godz. 4 na MOP Bukowa tuż za granicą województwa podkarpackiego, gdzie konwój będzie stał do godz. 22.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.