Kontrola kierowcy Bolt zakończona wysoką karą i odholowaniem auta. Musi też opuścić Polskę

Kontrola kierowcy aplikacji Bolt na ul. Gazowej w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Nie takiego zakończenia kursu spodziewał się obywatel Turcji, który wczoraj realizował przejazd w ramach aplikacji Bolt. Został ukarany grzywną w wysokości 22 tys. zł i musi opuścić nasz kraj.

Do zatrzymania kierowcy volkswagena doszło we wtorek przed godz. 17 na ul. Gazowej, w pobliżu dworca PKP w Lublinie. W akcji wzięli udział policjanci oraz inspektorzy transportu drogowego.

Kierowca volkswagena został wytypowany do kontroli drogowej przez kontrolerów ITD, podczas gdy świadczył usługę jako kierowca Bolt pojazdu osobowego przewożąc pasażera. Celem działań było zweryfikowanie prawidłowości wykonywania okazjonalnych przewozów drogowych osób na terenie Lublina.

Była to kontrola przewoźnika, który wykonywał przewóz osób w ramach aplikacji Bolt. Kierowca nie posiadał do tego żadnych uprawnień, wymaganej licencji ani badań lekarskich i psychologicznych. Jego pojazd nie spełniał kryterium konstrukcyjnego (przewozy okazjonalne można wykonywać pojazdem 8 lub 9-osobowym – przyp. red.)” – mówi Paweł Gruszka, rzecznik WITD w Lublinie.

Kontrola kierowcy aplikacji Bolt na ul. Gazowej w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Pechowym kierowcą okazał się obywatel Turcji. Mężczyzna ukarany został również przez Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Lublinie. Za wykonywanie transportu osób wbrew przepisom ustawy o transporcie drogowym, na obywatela Turcji została nałożona grzywna w wysokości 22 tys. zł.

Ponieważ był to obywatel państwa trzeciego, dlatego został przekazany w ręce Straży Granicznej. Jego samochód został odholowany na parking na poczet kary” – wyjaśnia Paweł Gruszka.

W wyniku kontroli przeprowadzonej przez funkcjonariuszy Straży Granicznej stwierdzono, że mężczyzna podjął działalność gospodarczą niezgodnie z przepisami obowiązującymi w tym zakresie.

Osoba zatrzymana w takim przypadku jest kontrolowana przez Straż Graniczną, która przeprowadza kontrolę legalności działalności gospodarczej. Taka osoba zazwyczaj jest karana mandatem karnym oraz otrzymuje zobowiązanie do powrotu do swojego kraju” – mówi por. Dariusz Sienicki, rzecznik prasowy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Bolt w Lublinie

Tylko do połowy grudnia inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie skontrolowali ponad 80 kierowców korzystających z aplikacji Bolt. Wszystkie kontrole zakończyły się wykryciem nieprawidłowości oraz wszczęciem wobec kierowców postępowań administracyjnych.

Bolt to aplikacja, dzięki której użytkownik może przez telefon zamówić przejazd z jednego punktu miasta do drugiego. Wsiadając do zamówionego samochodu, nie musi mieć nawet przy sobie gotówki. Aplikacja potrąci należność za przejazd z karty kredytowej pasażera podpiętej do aplikacji.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. a zeby tak sumiennie kontrolowali Mpk Lublin i chodzi m9i tylko o stan techniczny autobusów tych 20 letnich luzy na kierownicy ujowe hamulce w mercedesach 405n w neoplanach to w ogóle tylko pracownik mpk podbija przegląd. Smiech na sali policja i itd poluje tylko na prywaciazy np zielona góra!!!!!!!!!!