Zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące projektu nowego dworca PKS tzw. Dworca Metropolitalnego, który ma powstać przy ul. Gazowej. Jakie uwagi mieli mieszkańcy?
– Dziękuję za wszystkie zgłoszone uwagi a także udział w spotkaniu konsultacyjnym. Cieszą mnie zarówno głosy pozytywne jak i uwagi krytyczne, każda z nich będzie przeanalizowana. Mieszkańcy wskazują na elementy obu koncepcji, które należałoby poprawić. Liczę na to, że końcowy efekt jaki uzyskamy w postaci gotowego projektu, będzie pewnego rodzaju kompromisem, który spełni oczekiwania mieszkańców naszego miasta – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Uwagi obecnie są analizowane przez zespół odpowiadający za realizację tej inwestycji. Do końca grudnia planowane jest opublikowanie odpowiedzi na wszystkie uwagi. Wskażą one, która z przedstawionych koncepcji będzie rozwijana i jakie zmiany zostaną w niej uwzględnione.
Oto przykładowe uwagi zgłoszone przez mieszkańców:
* Chciałbym tylko zwrócić uwagę na układ komunikacyjny wokół dworca. Zwracałem już kiedyś uwagę na to, że autobusy jadące na dworzec, m.in. 45 strasznie dużo czasu tracą na dojazd pod dworzec, co wynika z układu ulic, po tym jak powstał wiadukt koło Targów Lublin. Aby usprawnić dojazd, a w domyśle także cały transport dla tych, którzy podróżują tymi liniami, również w inne miejsca miasta, konieczne jest otwarcie 1 Maja lub chociaż Młyńskiej dla autobusów czy trolejbusów.
* Uważam, że należy połączyć koncepcje- czyli z pierwszej sam budynek dworca- z dachem spacerowym wydaje się być bardziej interesujący, natomiast układ drogowy powinien uwzględniać przyszły tunel pod torami jak w koncepcji drugiej
* Nie należy „przeginać” z całkowitą likwidacją ruchu kołowego przed dworcem PKP. Jesteśmy i będziemy jeszcze bardziej społeczeństwem zmotoryzowanym – bo taka jest kolej rzeczy. Należy to koniecznie brać pod uwagę i problem rozwiązywać, a nie poprzez zakazy udawać że problemu nie ma. O możliwość dojazdu do budynku dworca proszę. O jak największą ilość miejsc parkingowych dla wszystkich – oczywiście odpowiednio wkomponowanych w terenie oraz na parkingu podziemnym – proszę. Żyjemy w świecie zmotoryzowanym i o pamiętanie o tym proszę.
* Obie koncepcje cieszą oko, są piękne bo ażurowe, otwarte… – a ja chciałby uświadomić decydentom, że mieszkamy w Lublinie, a nie np. w Barcelonie, i że zaledwie 4-5 miesięcy jest ciepło, a reszta to mroźna i wietrzna Zima, zimna jesień deszczowa, zimne przedwiośnie… Te piękne otwarte wizualizacje, z tą piękną zielenią… – mają się nijak do naszego klimatu i faktycznych potrzeb ludzi…. – żeby nie marzli, nie mokli, nie byli smagani zacinającym deszczem i śniegiem. Zatem rekomenduję rozsądek (zejście na ziemię), realizm i nie uleganie pięknym – acz szkodliwym koncepcjom.
* Uważam, że obie koncepcje nowego Dworca są zdecydowanym przerostem treści nad funkcją. Ewidentnie widać, że autorzy biją się o przysłowiową „złotą patelnie”. Na siłę chcą zrobić coś bardzo oryginalnego, aby mieć czym się chwalić w branży, podesłać na konkurs itp, zapominając przy tym o podstawowych funkcjach miejsc publicznych! życiu budynku, jego utrzymaniu (szczególnie zimą, szklane elewacje nie są ekonomiczne i potwornie drogie) nieuchronnej konserwacji oraz śmierci naturalnej.
Wszystkie uwagi dostępne pod tym linkiem – klik
Dodaj swój komentarz