Konkurs rozstrzygnięty. Poznajcie laureatów tegorocznej edycji projektu „Uczeń i Uczennica przyszłości”

uczniowie drugiej edycji projektu „Uczeń i Uczennica przyszłości”
fot. Miasto Lublin

Znamy laureatów tegorocznej edycji projektu „Uczeń i Uczennica przyszłości”. Rozstrzygniecie konkursu „Lublin — moje miasto przyszłości” nastąpiło podczas dzisiejszej Gali w Szkole Podstawowej nr 58 przy ul. Berylowej.

– Gratuluję wszystkim uczestniczkom i uczestnikom pomysłowości oraz umiejętności zastosowania nowoczesnych technologii, a laureatkom i laureatom konkursu życzę dalszych sukcesów. Cieszę się, że jako Miasto i Europejska Stolica Młodzieży podejmujemy działania wspierające rozwój kwalifikacji technicznych uczniów i uczennic lubelskich szkół podstawowych oraz ich nauczycieli przy wykorzystaniu sprzętu zakupionego przez placówki w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Łączenie kreatywnego myślenia i wykorzystywania technologicznych rozwiązań, a przy tym trening interpersonalny podczas pracy w grupie to umiejętności, które przydadzą się nie tylko w szkole, ale także w przyszłym życiu zawodowym – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

uczniowie drugiej edycji projektu „Uczeń i Uczennica przyszłości”
fot. Miasto Lublin

Kto wziął udział w drugiej edycji projektu?

W tegorocznej, drugiej edycji projektu udział wzięło osiem lubelskich szkół podstawowych, w tym 56 uczniów i uczennic. Finalistami zostali:

  • zespół z SP nr 4 (I miejsce),
  • zespół z SP nr 58 (II miejsce)
  • zespół z SP nr 38 (III miejsce).

Nagrodą główną w konkursie jest voucher pieniężny (I miejsce – 25 tys. zł, II miejsce – 15 tys. zł, III miejsce – 10 tys. zł) na doposażenie lub stworzenie majsterkowni/fablabu w trzech zwycięskich szkołach oraz kursy języka angielskiego dla zwycięzców konkursu, ufundowane przez firmę Tutlo.

Ponadto finaliści wezmą udział w warsztacie z budowania i programowania robotów pod okiem drużyny robotycznej Spice Gears Academy (I miejsce) oraz warsztacie z tworzenie robotów lego i udział w tzw. „zawodach sumo” pod okiem szkoleniowców Spice Gears Academy (II i III miejsce).

uczniowie drugiej edycji projektu „Uczeń i Uczennica przyszłości”
fot. Miasto Lublin

Jaki jest cel projektu „Uczeń i Uczennica Przyszłości”

„Uczeń i Uczennica Przyszłości” to projekt, który stawia na rozwój kompetencji i umiejętności technicznych uczennic i uczniów lubelskich szkół podstawowych. Jego głównym celem jest wsparcie rozwoju kwalifikacji, przy wykorzystaniu sprzętu zakupionego i posiadanego przez szkoły dzięki programowi „Laboratoria Przyszłości” oraz wykorzystanie i promowanie idei FabLabu jako kreatywnej metody nauki korzystania z nowych technologii.

Od września, przez kolejne miesiące uczennice oraz uczniowie wzięli udział w grupowych i indywidualnych warsztatach z autoprezentacji i wystąpień publicznych, wizytach studyjnych w lubelskich firmach wykorzystujących zaawansowane technologie oraz w studio multimedialnym Politechniki Lubelskiej, warsztatach z programowania i tworzenia wydruków 3D, a także warsztatach tworzenia lampek led przy wykorzystaniu technologii lutowania.

Jedną z głównych aktywności projektu była realizacja konkursu pn. „Lublin — moje miasto przyszłości”, w którym uczennice i uczniowie przy wykorzystaniu techniki druku 3D, programowania mikrokontrolerów z rodziny Arduino i RaspberryPi, sprzętu i technik audiowizualnych czy techniki lutowania miękkiego stworzyli wizje Lublina jako miasta przyszłości.

Organizatorem projektu jest Miasto Lublin we współpracy z partnerami merytorycznymi oraz biznesowymi: Fundacja VCC, Intrograf-Lublin S.A., SIPMA S.A., Orizon Group Sp. z o.o., Tutlo Sp. z o.o., Spice Gears Academy, Fundacja „Instytut Aktywizacji i Rozwoju Społecznego”, Politechnika Lubelska oraz Katolicki Uniwersytet Jana Pawła II w Lublinie. Tegoroczna edycja projektu odbyła się w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.